Британски Економист на Инстаграм профилу објавио је графикон “одлива мозгова” што је метафора за масовно ислељавање високо образованих и талентованих неког друштва у богатије и напредније земље у којима могу боље капитализовати своја знања и вештине, на којем је на првом месту Хаити, а на 10. месту Србија.
Одлив мозгова честа је тема у земљама у развоју, где изазива страх да ће земља остати испражњена од висококвалификованог “људског капитала”.
Нове податке одливу мозгова у облику графикона је објавио британски лист Економист.
Према подацима из Извештаја о глобалној компетитивности за 2018. годину, на ранг-лествици с бодовањем од 1, сви талентовани људи напуштају своју земљу, до 7 (талентовани људи остају у својој земљи), Србија је на 10 месту.
Иза Хаитија су Венецуела, Босна, Хрватска, Румунија, Јемен, Молдавија, Македонија, Бенин и Србија. Одлив мозгова забрињава политичаре у владајућим земљама.
А, неки економисти, оцењују да овакав тренд оставља земље у развоју без оних људи који су им потребни да би се извукле из сиромаштва.
Друга струја сматра да је страх неоправдан, јер новац које емигранти шаљу порофицама у домовини и нове вештине које са собом доносе они који се враћају надмашују штету за земљу порекла од њиховог исељавања, преноси “Индеx.хр”.
Н1
Уколико је тачно да је Србија десета на свету у „одливу мозгова“, убрзо ће се манифестовати да ће земљу водити људи без “мозга”. Како нам напредује привреда и земља је по беди међу водећима у Европи. Изгледа и до сада земљу водили људи без грама “мозга” и са купљеним и плагираних диплома, а ови са “мозгом” постадоше “еуропејци и амери”.