Европа

“Ефекат катастрофе”: Ако се пооштре мере штедње, Грчка можда напушта ЕУ?

Грчка влада има само три недеље да склопи договор са Европском комисијом, Европском централном банком и Међународним монетарним фондом, да би избегла нову дужничку кризу и могући “Грегзит”, тј, напуштање Европске уније, пише “Спутњик”.

– Одређене политичке снаге инсистирају на додатним мерама штедње. Једна ствар коју ММФ не жели да схвати јесте да су те мере већ имале катастрофалан ефекат на Грчку, али и на будућност ЕУ – сматра Марина Предулис, професорка на Универзитету Источна Англија у Енглеској.

У међувремену, чини се да грчке власти желе да искористе политичку нестабилност Европске уније да би обезбедиле боље услове споразума, знајући да би, уколико ова земља упадне у нову дужничку кризу, то могло да дестабилизује ионако рањиву ЕУ.

– Верујем да би дестабилизација захватила целокупну Унију. Не верујем да ико жели нову кризу. Ситуација у ЕУ је критична, јачају националистичке и екстремне десничарске снаге, али повериоци то одбијају да схвате. Неолиберална политика коју ЕУ промовише годинама донела је катастрофалне последице и Грчкој је потребно мање штедње, а више опраштања дуга – додаје проф. Предулис.

Евро обогатио Немачку, а осиромашио Европу

– Мислим да нико не жели да Грчка напусти ЕУ, нарочито после онога што смо видели у Великој Британији. Такође, мислим да ни само Грци не желе да је напусте, али морамо да признамо да Еврозона има озбиљне структуралне проблеме – тврди ова грчка експерткиња.

Она додаје да ће билатерални споразуми које Британија жели да има са Сједињеним Државама бити катастрофални за саме Британце. Предулис описује председника САД Трампа као “демагога који верује да је у позицији да заобиђе међународно право”.

Грчка дужничка криза експлодирала је 2010. када је Парламент Грчке усвојио велики број пакета са мерама штедње и када су добијени зајмови од Европске комисије, Европске централне банке и ММФ-а. Међутим, ти зајмови су само повећали грчки дуг и сада се тражи решење које ће задовољити све стране, али које ће бити јако тешко наћи.

Спутник, Вестионлине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!