Египат припрема масивну војну интервенцију у источној Либији којом су, после обарања режима пуковника Моамера Гадафија, овладали екстремни исламисти – џихадисти, сазнаје добро обавештени израелски сервер Дебкафиле.
Египатске поморске снаге и јединице морнаричке пешадије, тврди овај сервер, концентришу се у средоземним лукама из којих би убрзо могле да крену у инвазију и искрцавање код приобалног либијског места Дерна, сматраног за главно упориште џихадиста.
САД против напада али подржавају наоружавање
Каиро већ предузима војне акције против џхадиста на Синајском полуостврву и веома помно прати активност Исламске државе (ИС) коју схвата као највећу претњу безбедности целог региона. Тајне службе су, како се тврди, већ упозориле председника Абдала Фатаха Сисија да ИС шири свој утицај и у овој, најмногољуднијој арапској земљи, и да су се џхадисти инфилтрирали чак и у египатску армију.
О овоме је, како се тврди, Сиси исцрпно разговарао са шефом америчке службе ЦИА Џоном Бренаном (Јохн Бреннан) који је 19. априла боравио у Каиру. Бренан је, наводно, пренео Сисију неслагање Беле куће с директном интервенцијом Египта али је подржао египатрску сарадњу с локалним либијским антиџихадистричким снагама. У том контексту се често помињало име бившег либијског армијског генерала Калифе Хафтара (он против радикалних исламиста, које означава за терористе, води борбе из либијског града Бенгазија). Египат Хафтара већ пола године веома активно подржава и снабдева га оружјем.
Претња од новог ратишта
Како се претпоставља, Сиси би требало да, после освајања Дерне и других места, уништења или истеривања исламиста, прогласи да предаје контролу над том облашћу либијској влади и потом да из Либије повуче египатске снаге.
Међутим, како упозорава израелски сервер, интервенција Египта би могла да покрене нови међународни рат јер ИС, у очекивању сукоба у Либији, већ почиње да из Сирије и Ирака шаље своје снаге.
Либија је и даље у распаду и хаосу после грађанског рата који је, захваљући подршци снага НАТО, довео октобра 2011. довео до обарања Гадафија. У земљи харају разне племенске и верске милиције, међу њима и Либијско свитање, која је овладала главним градом Триполијем. Влада и парламент су се због тога морали да преместе у Тобрук.
Балкан магазин