У ХОЛДИНГ предузећу Електронска индустрија АД из Ниша отворен је стечајни поступак, а током овог месеца биће одржано и поверилачко рочиште. Овакву одлуку донео је Привредни суд у Нишу 31. марта, на предлог Агенције за приватизацију, због “недоношења одлуке о моделу и методу приватизације у року одређеном законом”. Одмах после отварања поступка стечаја, у ЕИ холдингу су најавили да се не мире са одлуком и да спремају жалбу. Указали су на то да у Привредном суду у Нишу није завршен поступак за усвајање плана реорганизације.
– ЕИ холдинг нема дугове према радницима, већ према држави и државним предузећима, тако да је у интересу читавог друштва да он опстане – предочио је Александар Поповић, директор ЕИ холдинг корпорације.
ЕИ холдинг корпорација је почетком златних осамдесетих година прошлог века, као тадашњи СОУР Електронска индустрија, запошљавала више од 28.000 радника, од којих је око 18.000 радило у нишкој ЕИ.
А по моћној електронској империји, и Ниш је добио назив “град електронике”. Минулих година и деценија Електронска је полако изумирала, у тишини и све већој беди, јер је чипове поодавно захватила паучина.
ЕИ је званично имала чак 102 фирме, али је у међувремену доста предузећа продато из стечаја. Досадашња приватизација Електронске индустрије није оправдала очекивања, јер од продатих фирми солидно је пословала само трећина. Остале су биле на ивици опстанка, или су пропале, што је био разлог да се одустане од даље продаје имовине холдинга. Већина приватизованих фирми је променила делатност и запошљава веома мали број радника, јер су купљене углавном због магацинског простора.
Од 30 фирми које су својевремено ушле у процес такозваног џоинт венчера, до 2006. године ниједна није радила. Тај принцип сређивања стања у ЕИ био је својевремено најављиван као сензација, а показао се као највећи промашај.
ВРЕМЕ СТАЛО
Разлози за неславни крај ЕИ, који се често помињу, обухватају дозвољен увоз телевизора и беле технике, смањену производњу и трошење новца из државних субвенција. Чекајући стечај, у погонима ЕИ Ниш као да је време стало. Поједине Нишлије чувају успомену на колектив који је прославио град, а и данас многи користе веш-машине и телевизоре у боји с логом ЕИ.
Скоро сви објекти у иностранству су распродати. Само је хотел на Старом Дојрану у Македонији продат за 150.000 евра!
Влада Србије је 2009. године донела одлуку о оснивању Технолошког парка у кругу ЕИ. Планирано је да се људима који умеју и хоће да раде под повољним условима уступи 100 хектара пословног простора и око 35 хектара земљишта. Било је планирано да свако ново радно место послодавцу доноси повластице у виду пословног простора, ослобађања од закупа и градских такса. Међутим, по овом концепту, ниједна фирма се није “усидрила” у простор ЕИ.
Мртво слово на папиру остао је и громогласно потписан протокол о сарадњи Владе Србије и града Ниша са “Сажемом”, марта 2009. године, којим се предвиђа отварање погона за производњу струјомера француске компаније у ЕИ. До данас, нити је отворен погон, нити се тачно зна да ли ће и кад ће да почне најављена израда електричних бројила “Сажема”.
ЕИ је извозио производе на све четири стране света, у вредности већој од 600 милиона долара годишње. Производили су врхунске апарате електронике и микроелектронике – ТВ и радио-пријемнике, видео-рикордере и музичке уређаје, телефоне, војну оптичку опрему најсавременије технологије, полупроводнике, апарате за домаћинство, струјомере, рендген и друге медицинске уређаје и алате.
Имала је истраживачки, развојни и пројектни центар.
Огроман паркинг-плац је био тесан за аутомобиле запослених, број аутобуса градског превоза недовољан да превезе све који су хитали на посао, као и раднички воз који је саобраћао само до Електронске. Све је то било и давно прошло време.
М. РИСТОВИЋ, Новости