Премијер Србије Ивица Дачић поручио је данас да ће наредна година бити пуна економских изазова и ограничења и да неопходно смањити јавну потрошњу, а приоритет економске политике Владе Србије биће заустављање привредног пада и преокретање економских токова у правцу успостављања инвестиционо и извозно оријентисане привреде.
Зато су неопходне активности које би за последицу имале смањивање јавне потрошње, заустављање негативних трендова и гарантовале макроекономску стабилност, рекао је Дачић на округлом столу Привредне коморе Београда „Краткорочне и средњорочне мере за опоравак и унапређење привреде“.
Премијер је рекао да су пред владом изазовни задаци који захтевају политички и друштвени консензус, због чега ће се настојати да се, при креирању економске политике, узму у обзир мишљења привредника, али и других учесника у социјалном дијалогу.
– Сврха бављења политиком је постизање договора, тежња за друштвеним договором. Само што већом сагласношћу можемо ићи даље. Ако кажете да ово није ваша криза, већ нешто о чему треба да брине Влада, ништа нећемо урадити. Само заједно можемо да решимо тешку економску ситуацију у којој се налазимо – рекао је Дачић.
Србија је у овој години, како је констатовао, имала можда највећи економски пад у Југоисточној Европи који је узрокован јаком зимом, а потом и великим летњим сушама, као и снажним утицајем кризе у еврозони и политичких факторима везаним за формирање нове владе.
– То има и добру страну, а то је да ће Србија следеће године вероватно имати и највећи раст у региону – рекао је Дачић, додавши да је предуслов трајног и одрживог привредног опоравка спречавање драстичних промена курса.
Србију и у наредној години, како је најавио, очекује консолидација буџета и фискална консолидација, као и изградња ефикаснијих институција тржишне привреде и сузбијање монопола.
Такође, неопходан је, према његовим речима, и пораст конкурентности српске привреде, окончање процеса приватизације и процеса денационализације.
– Привлачење инвестиција и реиндустријализација морају бити централни приоритет, а то значи и нове технологије, ефикасан менаџмент и нову корпоративну културу. Крајњи циљ економске политике мора бити повећање стандарда грађана и одржив привредни развој – рекао је Дачић.
Како је прецизирао, светска криза је разоткрила да досадашњи модел раста и развоја није одржив, и да се мора мењати како би Србија избегла судбину високозадужене земље, што значи да у будућности унутрашња тражња неће моћи да буде важнија од раста бруто домаћег производа.
– Потпуно сам отворен за сваки предлог који би ишао на руку отклањању диспропорција и проблема у нашој економији – закључио је Дачић, објаснивши да ће држава учинити све да у привреди помогне у условима кризе тако што ће помоћи у стварању повољног амбијента и креирању правила једнаких за све.
Танјуг