Београд — Сарадник Института за тржишна истраживања (ИЗИТ) Саша Ђоговић изјавио је да пословни амбијент у Србији карактеришу само сигнали најава и наговештаја.
Ђоговић је на конференцији за новинаре казао да је економија Србије тренутно у „в.д“ стању и да не постоје јасни капацитети који би могли да покрену реформе.
„Оваква економија пуна неизвесности само подиже цену изласка из постојеће економске и друштвене кризе. Време за чекање нам је већ истекло, а то потврђује прибегавање смањивању плата и пензија“, казао је Ђоговић.
Он је нагласио да је пре четири године покренут процес фискалне консолидације и реформи у јавном сектору, не би било потребе за смањивањем примања становништва.
„Прошле године би било довољно смањивање од 10 одсто, а ове очигледно тај проценат није довољан и остаје бојазан, ако се остане на наговештајима, да ће већ крајем следеће године бити потребно разматрати додатне мере штедње чиме би се покренуо јачи талас рецесије и дубље западање у агонију кризе“, казао је Ђоговић.
Према његовим речима, Србија се налази у „црној рупи бесконачности у којој нема дна“, па креатори економске политике треба рационалније и одговорније без икаквих маркетиншких примеса на делу, а не на речима, да покажу да разумеју озбиљност ситуације.
„Пословна 2014. је година наговештаја, остаје да се види да ли ће и 2015. бити година реформи или још само једна пропуштена шанса која ће Србију погурати још дубље у агонију бесконачности црне рупе у којој се налази“, нагласио је сарадник ИЗИТ-а.
Он је оценио и да ће у наредној години извоз Србије ићи у „рикверц“ прецизирајући да је у првом тромесечју 2014. раст извоза био 22,1 одсто, у првих шест месеци 16,6 одсто, а за осам месеци 8,9 одсто.
Бета
Neophodno je da se zatvore sve ekonomske škole. Zato što svaki đak posle mesec dana pohađanja iste shvati da vlast nema pojma sa ekonomijom, a već posle prvih nedelju dana školovanja znaju više od članova vlade. Kao takvi, obrazovani, su štetni za vlast.