Економија

Економисти банкарима: Поделите терет „швајцараца“

УКОЛИКО банке у Србији не буду пристале да поделе терет обавеза са грађанима којима су одобрили пре свега стамбене кредите у швајцарским францима, суочиће се са порастом ненаплативих зајмова. Управо због наглог пораста франка у време светске финансијске кризе грађанима су рате за стамбене кредите у периоду од 2010. до 2013. удвостручене. Такође, банке су управо од ових зајмова највише и профитирале, па би сада био ред и да пронађу решење са клијентима.

Ово за „Новости“ каже економиста Млађан Ковачевић и истиче да су банке непримерено у време светске финансијске кризе повећале марже тако да су некада приступачни кредити у „швајцарцима“ са каматама од 1,30 до 4 одсто постали прескупи. У то време дошло је и до наглог повећања вредности швајцарске валуте тако да се око 22.000 грађана покајало што је послушало поједине министре и банкаре који су их убеђивали да је то најбољи зајам за њих.

– Банке би требало да се договоре са својим клијентима тако да фиксирају курс „швајцарца“ у односу на евро на ниво који је важио у време када су кредити и узети, а затим да убудуће наставе отплате у еврима – истиче Ковачевић. – Наравно, то је лако рећи али ће се видети наредних дана да ли су банке спремне на тако нешто. С друге стране, треба имати у виду да и евро расте и да ће свакако и те нове рате пратити његово повећање. Осим тога, еурорибор од кога зависи каматна стопа на стамбене кредите у еврима тренутно је на историјском минимуму, али постоји могућност да у наредном периоду, како се буде опорављала привреда Европске уније, и он крене да се повећава. Треба подсетити да је његова вредност пре избијања кризе износила чак 4,5 одсто, а сада је испод једног процента.

За разлику од нас, мађарске власти као да су биле видовите и током прошле године су одлучиле да убеде банке да лимитирају курс на период када су грађани узели зајмове у швајцарским францима, а затим да их претворе у форинту. У овој држави, иначе, грађани за стамбене кредите у „швајцарцима“ дугују око 10 милијарди евра. Ове недеље, како је најављено, и наша Народна банка требало би са банкарима да нађе решење којим би се помогло грађанима да превазиђу кризу изазвану наглим јачањем швајцарског франка.

ЈОШ ЋЕ ДА РАСТЕ

Швајцарски франак биће у наредним периоду стабилан, а наставиће и благо да „клизи“, односно јача без неких великих скокова тако да ће засигурно грађанима који имају зајмове у овој валути изазивати додатне трошкове – истиче Млађан Ковачевић.

 

С. Моравчевић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!