Београд — Главни приоритет Србији треба да буде спровођење радикалних и системских реформи без којих нема пута у Европску унију.
И тренутно је то важније него добијање датума за почетак преговора о чланству у ЕУ, рекли су саговорници Тањуга.
Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић сматра да су подједнако важни и датум за почетак преговора о чланству у ЕУ и сповођење структурних реформи и да једно не искључује друго, али истиче да би било добро да Србија најпре постане савремена уређена европска држава са свим прописима које оне имају, да функционише на сличан начин, па да онда конкурише за чланство у ЕУ.
„Ако Србија спроведе све неопходне реформе и уреди свој економски и политички простор, тако да инвеститори буду спремни да дођу, изостанак европске перспективе у овом тренутку, неће бити велики губитак“, оценио је Савић у изјави Тањугу.
Почасни председник компаније Таркет Синтелон Никола Павичић сматра да „иако добијемо датум, у ЕУ никада ући нећемо, уколико не спроведемо реформе које одлажемо 13 година“.
Према његовим речима, ако за годину и по дана не спроведемо системске реформе доживећемо економски слом што ће изазвати тешке последице на унутрашњем плану, а такве нас неће прихватити ни Европа.
Треба да успоставимо услове за развој индустрије, нормалан финансијски систем, нормалне камате, стабилан и реалан курс, прихватљиве порезе за фирме у Србији, навео је Павичић.
И декан Београдске банкарске академије Хасан Ханић сматра да је интензивирање рада на реформама важније од добијања датума за приступне преговоре са ЕУ.
„Добијање датума убрзало би реформски процес“, рекао је Ханић за Тањуг истакавши да се без реформи не могу створити претпоставке за решавање горућих економских проблема, као што су висок будзетски дефицит, јавни дуг и слично.
Према његовим речима, за реформе нам није потребна посебна финансијска подршка ЕУ, можемо их спровести и сами јер су јасно идентификована подручја реструктуирања јавног сектора и привреде.
За те процесе потребна је решеност и политичка спремност, јер одређене реформе, сигурно неке појединце и можда политичке странке доводе у неповољнији положај, тврди Ханић.
Танјуг