Ангажовање економских дипломата није дало резултате у протекле две године, они треба да буду враћени у земљу, а економске интересе Србије у свету могу добро да заступају дипломатска и предстваништва привредних комора, оценили су данас експерти за Танјуг.
Консултанат за страна улагања Милан Ковачевић мишљења је да је ангажовање економских дипломата било расипање новаца, награђивање људи по партијској линији која није могла донети праве резултате.
„Свака земља има дипломатска представништва у свету и једна мала земља, као што је Србија, морала би максимално искористити та представништва за добијање економске користи. Са друге стране, постоје и друга представништва, као што су коморе, представништва туристичких организација“, рекао је Ковачевић.
Према његовим речима, било би паметно штедети на броју људи и новцу, а што боље организовати та представништва, да све буде у функцији економских интереса Србије.
Ковачевић је подсетио и рад Агенције за страна улагања, као институције у земљи, која ефикасније комуницира са потенцијалним инвеститорима, додајући да је врло мала могућност да економске дипломате привуку страни капитал у Србију из неких удаљених земаља.
Он је напоменуо да је стручна јавност била против концепта да Министратво економије ангажује економске дипломате, али „да власт није хтела да чује шта јој се каже“.
Влада Србије ангажаовала је 27 економских амбасадора широм света, који су у служби од октобра 2010, а њихов главни задатак био је да обезбеде долазак што више инвеститора из земаља домаћина.
Професор на Економском факултету у Београду Љубодраг Савић рекао је за Танјуг да је претходна влада можда имала добру идеју да помогне српској привреди, али да није био добар одабир кадрова.
„Имам утисак да су ти људи послати да се нађе ухлебљење за један део кадрова бивше водеће партије на власти“, казао је он.
Савић сматра да све економске дипломате треба да се врате у земљу јер за две године нису успели да обаве кључни задатак док је економска дипломатија посао и Привреде коморе Србије и да их не треба дуплирати.
Потпредседник владе и министар спољне и унутрашње трговине Расим Љајић раније је у медијима најавио да ће до краја седмице од економских амбасадора Србије затражити да у најкраћем року поднесу извештај о раду. Он је рекао да држава не може да плаћа економске амбасадоре који зарађују две до четири хиљаде евра месечно, а немају никакве резултате и бораве у земљама са којима је трговинска размена на минимуму.
Љајић је указао да је анализирао извештаје о раду економских амбасадора до априла ове године и да у њима није нашао великих конкретних резултата. Како је објаснио, од постигнутих разултата зависиће останак економских дипломата на тој функцији, не искључујући могућност да поједини амбасадори буду повучени са тих функција.
Љајић је навео да ће успешност економских амбасадора утврдити у сарадњи са Министарством финансија и привреде, на чијем је челу Млађан Динкић.
Танјуг