Економија

Економски изазови Србије у 2015: Фијат одлази из Србије?

После лоше вести за Србију о одустајању Русије од градње Јужног тока, ове године би могла да уследи једна још опаснија – није искључено да италијански Фијат напусти Србију!

Већ неколико месеци се у јавности појављују информације да би италијански произвођач аутомобила могао да обустави производњу у Србији. Разлози су економски и једноставни – нема довољно тражње да би све производне линије остале активне. Фијат је у међувремену кренуо у преговоре с Владом Италије о премештању производње линија из Пољске у Напуљ. Реч је о моделима панда и 500 Л којих је из Пољске извезено 1,1 милион од 2009. године. Међутим, тражња за овим моделима је пала пре свега на фокус тржишту у САД. Колико 2011, Фијат је у Пољској с линија скидао 2.300 возила дневно. Годину касније производња је пала на 1.600 што је одмах значило и 1.450 отказа. Сада је дошло време да се фабрика премести.

Подсетимо, Фијат је у Србији 8. септембра 2014. године објавио да је у Крагујевцу привремено заустављена производња модела 500Л, како би ресурси били сачувани и ускоро били у пуној функцији, а Самостални синдикат те фабрике упутио је допис Влади тражећи решење за новонасталу ситуацију.

„Узроци привременог застоја су екстерног карактера и односе се на дешавања на европском и светском аутомобилском тржишту, која су условљена економским параметрима и самом економском кризом“, наведено је у саопштењу Фијат аутомобили Србија.

Ситуација се примирила на неколико месеци, али и данас радници раде по три дана недељно и то само у дистрибуцији, јер је производња већ готово заустављена, због врло слабе продаје.

Према сазнањима „Вести“, Серђо Маркионе, челник торинског гиганта, као алетернативу за спас крагујевачког погона Влади Србије може да понуди дуго обећавани развој новог модела. Али, ту лежи велики проблем јер би влада морала да суфинансира јако скуп развојни пројекат у сразмери свог удела у крагујевачкој фабрици. Србија тај новац једноставно нема и над главом нам виси могућност да Маркионе једнога дана у Београду саопшти лошу вест.

Колико је опасно да Фијат напусти Србију сведочи и податак да је то компанија која је извозник број један из Србије са око 1,24 милијарди евра закључно с новембром прошле године. Тај произвођач аутомобила је у новембру имао извоз од 88,7 милиона евра. Тренутно у Крагујевцу ради око 2.400 радника, али ту је и више десетина коопераната широм Србије који су код нас дошли само због Фијата.

Српска јавност никада није имала увид у тајни уговор Владе Србије и Фијата из 2008. године. Зна се да је долазак Италијана дебело плаћен, али не и колико и за шта.

Да је ствар веома проблематична признао је и премијер Александар Вучић који је рекао да би „јавност била скандализована кад би сазнала шта пише у уговорима“, али и да их не сме објавити јер се држава у мандату Мирка Цветковића обавезала на тајност, те да нема сагласности Фијата за обелодањивање. С тиме се сложио и бивши министар привреде Саша Радуловић који, иако огорчени противник премијера, каже да је реч о најнеповољнијем уговору који је Србија икада закључила.

Субвенције под лупом

Венсан Дежер, тадашњи амбасадор ЕУ у Београду, потврдио је 4. априла 2013. године да је делегација Европске уније у Србији анализирала објашњења Министарства финансија и привреде Србије о субвенцијама које добија Фијат за производњу у фабрици у Крагујевцу. Објашњење Министарства финансија било је да је Фијат тај који финансира по нижој цени куповину фијата 500Л а не држава, док у стручној јавности и на тржишту преовлађује мишљење да су тај попуст управо омогућиле државне субвенције намењене отварању радних места. С таквим протекционизмом Србија не може у ЕУ, али је питање да ли ће Фијат имати рачун да без огромних стимуланса остане у Србији.
Остаће нам дугови

Ако би Фијат заиста отишао из Србије, пореским обвезницима ће остати око 1,3 милијарди евра дугова компаније и то према подацима самог Фијата!

Стручњаци су упозоравали да јесте ФАС највећи извозник, али и да у Крагујевцу заправо ради само дораду аутомобила јер су сви делови, опрема, знање и технологија увезени.

Сутра – Економски изазови Србије у 2015. (3): Железару хоће уз привилегије

 

Љ. Ивановић – Вести

фото: ФоНет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Dragi prijatelji, sa velike daljine primečujete da vam se približava automobil. Sa neke manje daljine primećujete da se radi o jednom stojadinu ili mercedesu. I jedno i drugo su automobili, ali kakvi.? Veliki političari su sebi našli strateškog partnera . Tako su uvek radi a za greške nisu polagali nikakve računice. jedino što najbolje znaju je gde de se nabave neke diplome,da se nešto ukrade,kako da prevare partnera,košiju, kuma.To je njihova biografija.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!