Економија

Економски изазови Србије у 2015: Железару хоће уз привилегије

Америчка компанија Есмарк, која је потврдила да је заинтересована за преузимање Железаре Смедерево и да ће се пријавити на тендер чије се расписивање очекује, има дубоку традицију у производњи челика. Али, тај посао не иде лако како су се надали у Влади Србије. Пре свега, премијер Александар Вучић најављивао је испрва да ће питање Железаре бити решено до 1. децембра прошле године, а сада је рок померен на последњи дан јануара.

Са Железаром неће ићи баш тако лако, као што је премијер обећао

Премда нема много дилеме да ли ће Есмарк доћи или не, велико је питање шта ће Американци тражити од владе да уопште преузму посрнулог српског гиганта. Руку на срце, Вучић је у више наврата отворено рекао да Србија не само да неће добити никакав новац за Железару, већ и да ће морати да плаћа некоме да покрене производњу. Али, ту су и додатни захтеви Есмарка, који понајвише личе на привилегије које је 2008. године добио Фијат када је долазио у Крагујевац.

– За нашу економију би затварање Железаре био тежак ударац и ја се радујем ако је влада пронашла инвеститора. Међутим, ако ће она од првог дана правити губитке, требало би је затворити без обзира на цену отпуштања радника – јасан је економиста Стојан Стаменковић из Макроекономских анализа и трендова.

Како буџет за 2014. није предвидео тај новац за субвенционисање Железаре, цео посао је морао да буде гурнут у 2015. годину. Иначе, у Србији се веома мало зна о томе ко је уопште нови амерички власник Железаре Смедерево. Реч је о приватној компанији, једној од водећих прерађивача и дистрибутера равно-ваљаног челика и трећем произвођачу челичних плоча у САД.

Током година, Есмарк је проширио своја интересовања и пословање, фокусирајући се на неколико кључних индустријских грана, попут производње челика, истраживања у области нафте и гаса, у авио-услугама, некретнинама, технологији и спортском менаџменту, пише на интернет страници те компаније.

Њен оснивач, извршни директор и председник је Џејмс Бушар, који је такође наследник и контролни акционар Бушар групе, основане 1995. године са почетним капиталом од 500 долара и у којој и даље поседује 100-процентно власништво заједно са супругом Каролином.

Одлука Есмарка да учествују на тендеру за смедеревску Железару дошла је после разговора премијера Александара Вучића са Бушаром у Лондону, који су оцењени као „изузетно продуктивни и корисни“. Иначе, Есмарк је већ формирао менаџмент тим са, како је саопштено, великим искуством на пословима по Европи који је, како се наводи, између осталог, радио на ревитализацији компаније У. С. Стил из Кошица.

Вучић обећао славље

Упитан о Железари, Вучић је истакао да ће приредити велико славље за грађане Смедерева и Србије, уколико се успешно заврши приватизација, пошто је „Железара кичма индустријске Србије“.

– Ако нам то буде успешно завршено, надам се да нам Европска унија неће правити пробелеме око државне помоћи, ако нам ЕУ да печат, мислим да ћу позвати све грађане Србије и Смедерева на највеће славље – рекао је Вучић.

Вештачко дисање

Подсетимо, Железара Смедерево прешла је у руке Владе Србије 2011. године када је такође амерички Ју-Ес-Стил израчунао да нема интереса да остане у фабрици. Отад су високе пећи паљене и гашене наизменично, а стотине милиона евра добијених од пореских обвезника трошени су само на вештачко одржавање фабрике у животу. У смедеревској Железари запослено је око 7.000 радника.

Крај

Љ. Ивановић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!