О обијеним војним складиштима, наоружавању демонстраната, долазак специјалних јединица ,,Сокол“ у Кијев, и ставу власти о мјерама безбиједности, ексклузивно за портал ИН4С говори Сергеј Белоус, политички аналитичар из Украјине.
Каква је тренутна ситуација у Кијеву, и Украјини уопште?
Ситуација је вемо напета, Служба безбиједности Украјине је донијела одлуку, да започне војну интервенцију. Одлука се односи на почетак анти-терористичке операције. Током ноћи, полицији није било дозвољено да користи оружије, па су због тога полицијске акције биле безуспјешне, али и ризичне. Погинуло је 12 полицајаца. За 24 сата повријеђено је преко 700 људи, од којих је 400 хоспитализовано. Убијен је новинар Вјечеслав Веремиј. Он је ишао колима ка Мајдану. У тренутку када је изашао из кола, упуцали су га непознати терористи.
Демонстранти на Мајдану тренутно очекују да им се донесу пушке из војног складишта које је обијено на западу Украјине. Из складишта је однијето 1500 комада ватреног оружија и преко 100 000 бојеве муниције.
Да ли је истина да су сви припадници полицијских снага настрадали од прострелних рана, и ко наоуружава демонстранте?
Са једне стране они сами посједују оружје, и ултра националистички десничарски покрет, позвао је све људе који посједују оружије да дођу на Мајдан, у жариште сукоба. Сем тога оружије им стиже и из обијених војних складишта. Од 12 настрадалих полиоцајаца, њих девет је преминуло од простријелних рана. Виталиј Кличко, је у полемици са представницима власти изјавио да демонстранти не посједују никакво оружије.
Која алтернатива за смиривање ситуације у Кијеву?
На западу Украјине је почело заузимање зграда од стране демонстраната, док је на истоку Украјине мирно. Одатле стижу специјалне војне јединицие ,,Сокол“ је, како би помогли војсци и полицији у кијеву. Они су у тренутку овог разговора на путу за Кијев. Један дио њих стиже вечерас, а други ујутро рано.
А када мислите да ће се ситуација у Украјини стабилизовати?
То је компликована ствар. У украјинској политичкој елити има доста оних којима нереди одговарају, која је и потпомопгнута од стране западних сила.
Када ће се ситуација стабилизовати не зависи до краја, нити од Владе, нити од опозиције. У питању је комплекс различитих фактора. Власт не смије радикално хапсити демонстранте, јер ће у том случају Јанукович добити осуде од стране Запада, од оних који га оптужују за све што се догађа у Украјини. Запад формално оптужује и власти и опозицију, али у суштини оптужбе и пријетње стижу само власти.
Да ли у самом чину нереда има и одговорности Владе, и предсједника Јануковича?
Јанукович је дјелимично крив за нереде, првенствено због тога, што није радикално спровео мјере безбједности. Ноћашња акција није успјела, зато што полицајци нису имали дозволу да узврате на паљбу која је долазила из редова демонстраната који су користили ватрено оружије.
ИН4С