Оригинални договор на српском и енглеском језику између бившег председника Републике Српске Радована Караџића и некадашњег изасланика САД у Босни и Херцеговини Ричарда Холбрука налази се у Македонији, код угледног скопског адвоката Игната Панчевског.
“Вести” су добиле фотокопију странице тајног споразума Караџић-Холбрук, који је првом председнику Српске гарантовао безбедност и заштиту САД у замену за повлачање из јавног и политичког живота.
Подсетимо, Радован Караџић се први пут појавио пред Хашким трибуналом крајем јула 2008. године, десетак дана након његовог хапшења. Он је у том појављивању пред судом, а уједно и првом појављивању у јавности од 1996. године рекао да ће сам себе заступати и бранити током целог процеса.
У дужем излагању пред судом, Караџић је тада навео да је имао договор са САД, прецизирајући да су његови “овлашћени представници” 1996. године од Холбрука добили понуду у име САД према којој је његова обавеза била да се повуче из јавног живота и да ни на који начин не омета спровођење Дејтонског споразума.
Пре него што је стигао да каже која би била обавеза САД према том споразуму, претпретресни судија Алфонсо Ори га је прекинуо, па се (не)постојање договора Караџић – Холбрук и његова садржина нашло у зони спекулација, сумњи и претпоставки
све док Међународни кривични суд за бившу Југославију није објавио писмо које је Караџић написао, а у којем се он позива на споразум постигнут са Холбруком 1996. године.
Према Караџићевом писму, Холбрук је обећао вођи босанских Срба да га неће тражити или ухапсити уколико се повуче са политичке сцене и из јавног живота.
И последњи министар одбране СФРЈ Вељко Кадијевић потврдио је постојање договора. За РИА “Новости” Кадијевић је рекао да је, према том договору, Караџић добио имунитет од судског гоњења у замену за одлазак са политичке сцене и из друштвеног живота.
И некадашњи функционер МИП-а Владимир Надеждин и бивши министар спољних послова РС Алекса Буха су знали за постојање договора.
Надеждин је тврдио да је видео споразум, а Буха је причао само о Караџићевом потпису. Скопски адвокат Игнат Панчевски, не само што је видео договор, већ га и има.
– Цео свет тражи где се договор Караџић – Холбрук налази и пита се да ли он уопште постоји, а ја потврђујем да оригинал договора постоји, да се налази у Македонији, и то доста дуго времена – тврди Панчевски.
Скопски адвокат није хтео да каже на колико је страница написан договор, загонетно додајући: “На пуно, довољно да буду разрађени сви детаљи.”
– Споразум постоји и оригиналан је. Један део се налази код мене, који су ми донели клијенти, а други део знам где се налази и у овом тренутку још постоји. На договорима нема печата. Стоје само потписи, али је хартија оригинална, иста онаква на којој пишу званичне службе свих земаља света – закључио је Панчевски.
Припремни уговор
Пре коначног договора Караџић – Холбрук, склопљен је и припремни уговор на који су своје потписе сагласности ставили тадашњи председник Србије Слободан Милошевић, министар спољних послова Милан Милутиновић, бивши министар спољних послова Републике Српске Алекса Буха, Биљана Плавшић и Момчило Крајишник. Панчевски је репортеру “Вести” показао и тај припремни уговор, али је одбио да нам да фотокопију или да га фотографишемо.
Десет сати преговора
Подсећања ради, Ричард Холбрук је послат у Београд средином јула 1996. године .Медији су у то време објавили да се након десет сати преговора Холбрук појавио пред новинарима победоносно тврдећи како је споразум постигнут.
С ким, који и какав остало је нејасно до данас.
КОЈЕ ОБАВЕЗЕ ЈЕ ПРЕУЗЕЛА АМЕРИКА ДОГОВОРОМ СА КАРАЏИЋЕМ
Заштита, резиденција и 600.000 долара
На смањеној фотокопији договора Караџић – Холбрук, коју нам је дао адвокат Панчевски, под ставком Обавезе 1 види се да Караџић у неколико тачака пристаје да поднесе оставку на све државне и политичке функције, а у Обавезама 2, под ставком 1. Влада САД се обавезује да неће директно или индиректно утицати на руководство Српске демократске странка (СДС)… Под ставком 2. стоји да Влада САД на располагање Караџићу ставља 600.000 америчких долара у локалној валути, потом у ставци 3. се наводи да Влада САД на располагање Караџићу ставља резиденцијалан објекат на локацији који одговара претходном усменом договору. У ставци 4. стоји да Влада САД на располагање Караџићу ставља физичко обезбеђење не мање од шест људи, а у последњој 5. ставци пише да је Влада САД дужна да одговори Караџићу о сваком евентуалном нарушавању његове безбедности.
У Заједничким одредбама уговора Караџић-Холбрук између осталог стоји да је договор између првог председника РС и америчке администрације тајан и да може бити раскинут – споразумно, или на иницијативу Владе САД.
Сведоци састанка у Београду
Скопски адвокат нам је открио да је договору Караџић – Холбрук претходио састанак Слободана Милошевића са актуелним политичарима тога доба, о чему је почетком августа 2008. године сведочио и бивши министар спољних послова Републике Српске Алекса Буха.
За Први програм Радио Београда он је тада навео да је заједно са тадашњим председником Народне скупштине РС Момчилом Крајишником у ноћи између 18. и 19. јула 1996. године у Београду разговарао са Холбруком, са којим је био и његов тим, о повлачењу Караџића из политичког живота у РС у замену да га Хашки трибунал, како је рекао, “неће више дирати”.
“Вести” ће и наредних дана у свом штампаном издању давати нове детаље везане за споразум Радована Караџића и Ричарда Холбрука.
Вести
pa to je senzacija!!!