Србија

Ексклузивно: Злато под ногама мамута

У Виминацијуму, уз фосиле преисторијских дивова изрониле римске гробнице. Откривен најфинији златни накит, а недалеко одатле и загонетан „индустријски“ комплекс

МИСТЕРИЈАМА у Виминацијуму нема краја – археолози су у четвртак на месту где то нико није очекивао, у подножју брега Носак где су пронашли фосиле мамута, открили римске гробнице из другог и трећег века наше ере. У њима су пронађени изузетно вредни комади финог накита, уљане лампе које су покојницима осветљавале пут на други свет и други антички предмети. Открићима ту није био крај, јер је недалеко од некрополе, у падини лесног брда с гробљем мамута, откривен и мистериозни „индустријски комплекс“ с остацима огромних пећи за које се тек утврђује чему су служиле.

– Све до сада веровало се да је овде била мочвара ван града Виминацијума, а сада се све окренуло наглавачке и очекујемо откривање велике некрополе – каже археолог мр Илија Данковић. – Пошто су се Римљани сахрањивали дуж путева, највероватније се овде негде налази и пут ка истакнутом логору-караули ледерати, данашњем Раму, кога већ дуго тражимо.

Археологе изненађује што се некропола налази на месту с кога је рударски багер очистио подножје лесног брда, у коме се око 100 метара даље налазе фосили мамута. И на засеченој косини брда појавили су се римски гробови, али и загонетни комплекс кружних пећи крај којих се подижу зарушене конструкције од масивног тесаног камена.

– Ова открића показују да смо се преварили кад смо рекли да је Виминацијум био велики град који се простирао на око 400 хектара – каже проф др Миомир Кораћ, директор Археолошког пројекта Виминацијум. – Виминацијум је био метропола која се простирала на више од 450 хектара! Гробље је права мистерија јер су покојници изузетно близу један до другог, неки од њих су кремирани, а други сахрањени, што није уобичајено да се ради на истом простору. Прве пронађене гробнице биле су опљачкане још у античком периоду, а онда смо наишли на недирнут дечији гроб у коме је био изузетно фини златни накит – прстен и наушнице украшени зеленим драгим камењем, па очекујемо да ће бити још таквих нетакнутих гробова.

У потрази за новим открићима стручњаци Археолошког института САНУ неуморно раде у жутој равници налик на површину Месеца коју су направили огромни рударски багери. Они се боре с врућином од четрдестак степени у површинском копу угља Дрмно и облацима ситне лесне прашине коју ветар поново диже у ваздух после неколико стотина хиљада година, кад су је до овде први пут донели оркани с европских ледника. Лес се увлачи у најситније поре и пече грло, али археолози не одустају и све дубље се укопавају у лесни брег у потрази за мамутима.

– Део кљове који смо до сада ослободили дуг је 1,85 метара, а још увек нисмо стигли до њене половине – каже мр Немања Мрђић.

– Из леса смо ископали и неколико огромних пршљенова и костију, али све ово је тек почетак. За овај терен се сматрало да је археолошки јалов, а сад из дана у дан имамо нова открића и очекујемо да се тако настави.

КРЕЧ

АРХЕОЛОЗИ наглашавају да су на новооткривеном античком гробљу поново пронашли покојника заливеног у креч, што није забележено ни на једној другој римској некрополи, осим виминацијумској која је била огромна и користила се око 500 година. Они претпостављају да је покојник био жртва неке заразе због које је поливен живим кречом, али једноставно немају с чим да упореде овакав начин сахрањивања, јер није виђен ни на једном другом локалитету.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!