ЗБОГ пореског дуга од 800.000 динара нишко предузеће „Југорендген“ не може да учествује на тендерима. Истовремено, медицинске установе, односно Министарство здравља, за сервисирање опреме дугују им 2,5 милиона динара. У истој ситуацији су произвођачи медицинске опреме „Електромедицина“ и Еи „Чегар“ који су још пре седам месеци апеловали код надлежних да заштите домаћу производњу.
Директор „Југорендгена“ Горан Радојковић и директор и власник „Електромедицине“ Милован Коцић истичу да од опремања здравствених установа у Србији скупим страним производима, корист имају само појединци.
– Апсурд је да због дуга за порез на имовину не можемо да добијемо послове на тендерима које расписују државне установе, а оне нама дугују два и по милиона динара. Због тога смо изгубили посао од три милиона динара у Клиничком центру Србије – наводи Радојковић.
Радојковић подсећа да је у овим предузећима, када је став државе био „мајчински“, радило више од 2.000 радника.
„Електромедицина“ је запошљавала 600 радника, а сада само шест, „Југорендген“ је запошљавао око 700 радника, сада има 21, док је ЕИ „Чегар“ са 1.000 запослених пао на тридесетак.
– Могли бисмо да запослимо 50 радника, али држава не само да нам је окренула леђа већ је дозволила да се сервисирањем рендген-апрата баве и трговачке фирме, које немају ни опрему, ни људе обучене за тај посао. Често на тендерима управо такве фирме добијају посао, али не могу да га ураде. Тада се проглашава рендген-апарат дотрајалим и неупотребљивим, и тражи се набавка новог, појашњава Радојковић.
ГАСЕ ПРОИЗВОДЊУ ЈЕР НЕМА ПОСЛА
ДИРЕКТОР и власник предузећа „Електромедицина“ Милован Коцић истиче и да се драстично смањио број тендера за набавку и одржавање медицинских уређаја:
– Због недостатка посла све више ћемо заостајати у технолошком смислу, тако да ће се у Србији потпуно угасити ова производња.
Новости
Nije valjda, zbog cega li je to ucinila i ko je lobirao i mobio, da je bolje da uvozimo nego da proizvodimo???