Ви нисте надлежни да питате, узвратио је секретар Браничевске епархије протојереј Дејан Ивковић на наше питање зашто је и са чијом дозволом током прошле недеље из Цркве Светих Архистратега Михаила и Гаврила, у манастиру Заова недалеко од Пожаревца, уклоњен иконостас урађен 1849. године. Ипак, додао је и да ништа не може да се ради без благослова његовог преосвештенства епископа пожаревачко-браничевског господина Игњатија.
– Наша епархија има добру сарадњу са заводом по питању обнове и изградње свих цркава и манастира – истакао је Ивковић, а на наше инсистирање да Завод за заштиту споменика културе у Смедереву, коме припада и пожаревачки крај, није обавештен о уклањању иконостаса, посаветовао нас је да му се обратимо писменим путем.
У манастиру до кога се стиже после села Топоница пратећи путоказ, ипак су били расположени да разговарају са новинарима. Од јеромонаха Димитрија, старешине манастира, чујемо да многи верници из далека долазе у овај божији храм верујући у његове исцелитељске моћи. Ту је и чудотворна икона Богородице, кивот са моштима светаца и гроб сестре Јелице. На вратима застајемо, у полутами цркве назиремо да нема иконостаса који је, као и фреске и иконе, рад Живка Павловића, претка наше чувене сликарке Милене Павловић Барили.
– Дрвени иконостас из друге половине 19. века је најуспешније дело нашег самоуког сликара и живописца Павловића, али га је до те мере оштетио жижак да је претила опасност да се сручи на вернике. Зато смо одлучили да га обновимо уз благослов владике. Истовремено радимо и обнову пода цркве као и рестаурацију – објашњава јеромонах Димитрије.
У Регионалном заводу за заштиту споменика у Смедереву међутим сазнајемо да нису обавештени о радовима у манастиру, који је 1982. године проглашен за споменик културе.
– Нико нам се није обратио за сагласност или услове за извођење радова. Мада су по закону били у обавези да се обрате установи која брине о заштити споменика културе и да траже услове – рекао нам је Верољуб Ранковић, директор Регионалног завода за заштиту споменика културе у Смедереву.
Иако званично нису обавештени, стручњаци Регионалног завода за заштиту споменика културе су ипак сазнали за радове у цркви и одмах изашли на терен.
– Није добро што су почели са обновом пре него што су нас обавестили, јер немамо увид колико је рам иконостаса био оштећен и какве су санације предузете. Речено нам је да га је жижак доста оштетио и да је претила опасност да падне на вернике. Због подног грејања, које је уз нашу сагласност уграђено пре неколико година, монаси кажу да су се појавили глодари и змије, па је то био разлог да се плочицама покрије под цркве за шта су добили донацију. Само је сада питање да ли је употребљен адекватан материјал, примерен цркви – пита се Ранковић.
Стари врло вредан рам није сачуван или га бар нама нису показали када смо посетили манастир Заова. То што је неки објекат заштићени споменик културе не значи да Завод за заштиту споменика културе има и новац да га поправља већ само да издаје услове под којима ће евентуална реконструкција бити обављена, рекле су нам Весна Мркић, виши стручни саветник, и Анита Марковић, стручни сарадник у Регионалном заводу, додајући да многи не схватају да је споменик културе сведочанство људске историје и развоја, за чије очување постоји јавни интерес.
После одласка у манастир Заова, оне су имале задатак да напишу извештај у складу са законом који јасно каже да се споменици културе и споменици који уживају претходну заштиту не смеју уништити, оштетити нити без сагласности Републичког, то јест Регионалног завода за заштиту споменика културе, мењати њихов изглед или намена.
А шта бива када се неко огреши о Закон о заштити споменика културе?
– Значи да ћемо ми поступити по ономе што нам пропис налаже. Направићемо записник, доставити епархији и надлежној општинској служби коју обавештавамо да се изводе ти и ти радови без услова службе заштите. Даље, сходно препоруци, они би требало да реагују, да ангажују грађевинску инспекцију и ако је неопходно обуставе радове, јер ми на то немамо право – објашњавају саветнице.
Напустили смо манастир Заова, задужбину српског кнеза Лазара, богату легендом и прошлошћу, скромне и једноставне архитектуре. По свом спољашњем изгледу црква је представник српсковизантијског моравског стила, која пажњу посетилаца привлачи каменим декором око јужних улазних врата. Поред цркве звоник, а у порти и кафана где јој место није, наслеђе из неког претходног времена и режима које тек треба да добије судски епилог. Надамо се да ће до 21. новембра, када је планиран завршетак свих радова, све доћи на своје место. Слику места где је некада био иконостас нисмо фотографисали јер нам отац Димитрије није дао благослов тврдећи да се отворени олтар не слика.
A da nije odnet na restauraciju?
Није. Да су имали намеру да га носе на рестаурацију звали би стручне људе да скину иконостас и то ураде онако како струка налаже да се ради.Не би то радили свештеници и монаси. Тај владика Игњатије је зло. Шта је направио од цркве Покрова Пресвете Богородице у манастиру Лешје? Нема иконостаса, нити ће га бити. Игњатије је тамо направио вучују јазбину од светиње. Уклањају иконостасе како би нам цркве све више личиле на католичке како би СПЦ спремили за унију са папом. Ако коза лаже рог не лаже.
Setimo se Majke Rusije – sta se desavalo sa Crkvom tamo dolaskom komunizma-Crkva je cudom opstala.Danas je to jedina prava Crkva na planeti.Globalizacija ce se brze urusiti od Komunizma.
Pa to je sigurno odobrio glavni ekumenista episkop branicevski Ignjacije,koji je veoma blizak sa onim grkom glavnim ekumenistom Zizulasom,mislim da se tako zove!
Svedoci smo sve češće pojave statua Isusa Hrista i Bogorodice Marije u prirodnoj veličini od stiropora u vreme Bužića i Uskrsa … Ta pojava u vidu rimikatoličke crkvene prakse, je nakon dolaska uzurpatora crkvenoga trona ekumeniste Irineja, dobila neviđenu drsku primenu u Crkvama u gradu Nišu …
Очигледно, нешто се ваља из бреда. Шта год се догађало, сачуваћемо у срцу своју веру православну, па нам неће бити тешко да вратимо ствари на своје место, кад дође време за то. А ове ''наше'' црквене старешине, што их папа римски милује, однеће вода као кулу од песка.
Izgleda da će i tu morati malo motke da porade, inače zbogom Pravoslavlje odoh u rimokatolike ! ODBRANIMO PRAVOSLAVLJE OD ALIBABE IRINEJA JEZUITE I NJEGOVIH 40 ZAZBOINIKA, KAO ŠTO SU GA NAŠI PRECI BRANILI I ODBRANILI OD TURAKA… Doduše onda je narod menjao veru za večeru, a danas ‚‚CRKVENI VELIKOIZDAJNICI " .
Imam cak informacije da u manastiru Zaova doneta kao neka sveta odezda nekog pape iz neznam tacno kog veka da bude u nasem Pravoslavnom manastiru kao svetinja gde bi vernici mogli da se klanjaju toj svetinji,kakva sablast morace da rade motke…
Pravoslavna vera nije irinejeva dedovina i očevina ili TATKOVINA što bi se reklo kod mene u Nišu, a nama venicima svakako jeste jer su naši preci ginuli za nju … Zato će se uskoro patrijaršiji desiti 5. oktobar nema se kud više i svaki dan je nezmeran gubitak što se satanisti ne proteraju ta mo gde im je mesto, PRAVAC VATIKAN !!!
Прва свећа рече: ''Ја сам МИР – људи ме не успевају сачувати, нема потребе да горим, мислим да ћу се угасити.'' И одмах се угасила. Друга свећа рекла је: ''Ја сам ВЕРА – нажалост, многи људи имају површну веру и ја их не занимам, нема смисла да горим и даље.'' Тек што је то изговорила, дунуо је лагани поветарац и угасио је. Трећа свећа је жалосно проговорила: ''Ја сам ЉУБАВ – немам више снаге, људи често заборављају на мене.'' И истог момента се угасила. Недуго затим у собу је ушло дете. ''Шта је ово?'', упитало је дете. ''Требало је да горите до краја.'' И рекавши то, почело је плакати. Тада се огласила четврта свећа: ''Не бој се, док год ја горим, моћи ћемо да упалимо остале свеће. Ја сам НАДА…
Пише: "Ипак, додао је и да ништа не може да се ради без благослова његовог преосвештенства епископа пожаревачко-браничевског господина Игњатија." Ја питам, где је ту патријаршија и нешто мислим … каквог патријарха имамо, није ни чудо шта се у СПЦ све дешава. Иначе, још пише: "Нико нам се није обратио за сагласност или услове за извођење радова. Мада су по закону били у обавези да се обрате установи која брине о заштити споменика културе и да траже услове". Дакле, по ЗАКОНУ су били обавезни. Питам, где је тужилаштво, где је држава, где суд? Мислим, ако постоји законска обавеза за нешто, онда постоје и законске санкције за кршенје тог закона или можда не? Ало, бре, када ће ова држава да ради свој посао … кога "ја" то плаћам???
Чувајмо Православље од екуменистичких јеретика јер та багра ће нас корак по корак увести у унију са Римом.
Нажалост, барем 95% Срба нема појма шта се дешава јер о екуменистичким жрецима нећете нигдје ништа наћи осим на интернету.
+Бања Лука+