Свет

Ел Чапо је мит, прави господари кокаина раде даље

Један нарко-бос ће на доживотну робију. Али суђење у Њујорку се није ни дотакло правог питања – ко помера дрогу светом и обрће милијарде. За DW пише Анабел Хернандез, чувена мексичка новинарка која истражује ову тему.

Свет је у среду обишла вест о пресуди против мексичког нарко-боса Хоакина Гузмана Лоере, познатог као Ел Чапо. Међу већином од не тако бројних и добро упућених посматрача овог процеса раширило се задовољство: Ел Чапо је осуђен на доживотну казну плус тридесет година затвора, а требало би да врати 12,6 милијарди долара колико је наводно стекао током две деценије криминалне каријере.

„Процес века“ праћен је као ТВ новела. Нема сумње да је суђење било најпознатије своје врсте, захваљујући медијима и друштвеним мрежама.

Мало је иронично што је на крају Ел Чапо ипак постао светски познат. О томе је сањао још откако је са седам година морао да напусти школу како би помагао оцу у илегалном узгоју дроге у мексичкој савезној државу Синаола. Али, вероватно је другачије замишљао своју славу.

Ел Чапо је мит, прави господари кокаина раде даље
Новинарка Анабел Хернандез

Три месеца је седео на оптуженичкој клупи у Бруклину, Њујорк. Прво је заточен у хладну ћелију без икаквих попуста. Слушао је како четрнаест бивших партнера, подређених и чак његова бивша љубавница и мексичка конгресменка причају бизарни историјат препун насиља, освете и суровости.

Адвокати су наложили Ел Чапу да ћути јер би свака реч само погоршала његове изгледе. Последње речи које је чувени нарко-бос изговорио пре изрицања пресуде такође нису биле посебно славне: „Овде нема правде“, рекао је и пожалио се на „нељудски третман“ у затвору. „Сједињене Државе нису ништа боље од било које друге корумпиране земље“, жалио се.

То је дакле био крај и врхунац једног мита који су створиле власти у САД и Мексику, а медији га пронели широм света. Прича о сељаку из планина Синалое, генијалном криминалном уму неупоредивог шарма, човеку који једва зна да чита и пише па је ипак постао један од најбогатијих људи света. Дејвид Киоперфилд кокаина који пуцне прстима и дрога нестане на једном крају света да би се појавила на другом.

Све то уз помоћ малог броја саучесника, али и неких високих државних службеника из система бивших председника Мексика Фелипеа Калдерона и Енрике Пење Нијета. Ту је био и бивши високи функционер тајне службе Ђенаро Гарсија Луна у чијем су случају искази сведока остали тајни.

Право питање није ни постављено

Од почетка процеса је амерички судија Брајан Коган ставио вето на испитивање појединости коруптивног система картела из Синалое у Мексику и ван њега. Није мексичка власт на оптуженичкој клупи, рекао је Коган у новембру на саслушању затвореном за јавност – ја сам ипак прибавила транскрипт.

Према Когану, ваљало је само разјаснити да ли је Гузман Лоера крив за десет злочина који му се стављају на терет: производња и међународно растурање дрога, прање новца, употреба ватреног оружја и тако даље.

Али како се уопште могу објаснити злочини Ел Чапа и њихове последице ако се не прича о корупцији у Мексику и шире? О корупцији која је барону дроге и многим другима омогућила да извозе наркотике по целом свету? Како објаснити да картел некажњено зарађује милионе долара за сваку тону дроге, а да не поменемо правни систем који омогућава да се прљав новац опере? Како објаснити то што картел Синалоа и даље игра улогу у глобалној трговини дрогом иако је Ел Чапо већ две године у строгом затвору у Њујорку?

После четрнаест година истраживања о историјату, структури и начину рада Синалое добро знам да је позадина далеко дубља и комплекснија него што нам се представља свођењем процеса на Ел Чапа.

Ел Чапо је мит, прави господари кокаина раде даље

Ел Чапо у пратњи полиције 2017. у Сијудад Хуарезу

Према Институту за анализу одбране, једном трусту мозгова који саветује америчко Министарство одбране, Ел Чапов картел је заступљен на 80 одсто земљине кугле: на целом америчком континенту, у земљама попут Велике Британије, Француске, Италије, Холандије, Шпаније, Немачке, на западу Африке, у метрополама Индије и Кине, па све до Аустралије и Новог Зеланда.

Територијална заступљеност картела и импресивне количине новца из трговине дрогом захтевају да се ствар посматра другачије.

Према једном књиговођи, чије је сведочење у овом процесу прошло малтене испод радара, картел у Колумбији, Перуу и Боливији купује килограм кокаина за 2.500 долара. Исти килограм у Мексику има великопродајну цену од 15.000 долара. Четвртина или петина тржишне цене довољне су да покрију бруто-трошкове производа, укључујући транспорт. Остало је профит. Где год да килограм кокаина заврши на овом свету, картел је добар 300 до 400 одсто набавне цене.

Бројке су интересантније када килограм дроге путује даље. У Лос Анђелесу се на велико продаје за 20.000 долара, у Чикагу за 25.000, Њујорку за 35.000 долара. У Италији то иде до 55.000 долара, а у Аустралији до чак 140.000.

Пет пуњача и три телефона

Овај посао свеприсутним чине паре, а не криминални таленат Ел Чапа. Да ли ико озбиљан може да поверује да се пословни модел са оваквим маржама може зауставити тако што сместите Гузмана Лоеру у затвор? Шта ће бити са овим профитима онда? То је питање на које је требало да одговори процес против Ел Чапа. Али нико на то не жели да одговори.

Бројеве треба ставити у везу са најчуванијим тајнама мексичке власти: колико је некретнина, фирми, банковних рачуна, накита и кеша заплењено од Хоакина Гузмана Лоере, његове фамилије или блиских особа од 2006. до краја прошле године? Дакле у време шестогодишњих мандата председника Калдерона и Нијета који су најављивали „снажан“ и „немилосрдан“ рат против трговине дрогом?

Ел Чапо је мит, прави господари кокаина раде даље

Ел Чапо је постао мит

Тражила сам да ми, на основу мексичког закона о транспарентности, нове власти левичарског председника Лопеза Обрадора доставе ове податке. Они су одбијали позивајући се на истрагу која је у току и националну безбедност.

На крају сам ипак добила податке. Одговор гласи: заплењена су три ручна сата, једна парцела, пет комада ватреног оружја, 171 патрона, пет пуњача, један рачунар и три мобилна телефона. Смешан списак и његово срамотно држање у тајности говоре за себе.

Велика игра моћи у облику трговине тонама дроге у Сједињеним Државама и другде наставиће се и без Гузмана Лоере. Прави господари играју даље. Хоакин Гузман Лоера је само шаховска фигура у овој партији.

Пресуда против Ел Чапа из Њујорка изазваће у јавном мњењу варљиви осећај правде. Али неће заплашити ни оне који одлучују да буду шрафчићи непрегледне машинерије међународне трговине дрогом, а камоли истинске босове и друге велике профитере система. Ел Чапо није један од њих. Главни кривци нису у затвору.

*Новинарка и ауторка Анабел Хернандез, 1971, годинама истражује и пише о нарко-картелима и корупцији у Мексику. Након више претњи смрћу напустила је домовину и сада живи у Европу. Ове године ју је DW одликовао Наградом за слободу говора.

Дојче веле, НСПМ

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!