Европски парламент потврдио је вечерас у Бриселу споразум о Брегзиту – изласку Уједињеног Kраљевства из Европске уније, којим је Велика Британија постала прва чланица ЕУ која напушта ту заједницу европских држава.
„Посланици у Европском парламенту подржали су услове одласка Велике Британије из ЕУ“, јавио је ББЦ.
За споразум је гласао 621 посланик, против 49, док се 13 уздржало од гласања. Велика Британија би требало да напусти Унију у петак у 23 сата по британском времену, када споразум ступа на снагу, а у међувремену предстоји процедура потврде Споразума у Савету ЕУ.
Ратификација споразума о повлачењу, који су Велика Британија и Европска унија усагласиле у октобру, није доведена у питање, наводи ББЦ.
На иницијативу немачке европарламентарке Зелених Тери Рајнтке, сви посланици устали су и запевали шкотску песму „Аулд Ланг Сyне“, којом се традиционално испраћа стара година и дочекује нова, пева се на прославама матуре или приликом дипломирања, али се пева и на сахранама, јавио је дописник агенције Хина из Брисела, наводећи да се „већина посланика, певајући ту песму „држала за руке, многи са сузама у очима“.
У расправи су уз посланике ЕП, учествовали председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен и главни преговарач за Брегзит Мишели Барније, а у име Савета ЕУ којим од јануара предасава Хрватска, посланицима се обрагтила државна секретарка у хрватском Министарству спољних и европских послова Николина Брњац.
„Желимо да закључимо споразум о слободној трговини с нултом царинском стопом и без квота. Али, предуслов за то је да компаније из ЕУ и Велике Британије имају исте услове. Ми сигурно нећемо дозволити непоштену конкуренцију за наше компаније“, рекла је Фон дер Лајен.
Она је поручила Британцима да ће, упркос напуштању Европске уније, остати пријатељи.
„Желим да останемо добри пријатељи и добри партнери. Увек ћемо вас волети и никада нећете бити далеко од нас. Живела Европа“, рекла је председница Европске комисије.
Један од твораца Брегзита Најнџел Фараж назвао је излазак Велике Британије крајем једног експеримента.
„То је то. Kрај пута, завршава се један експеримент. Премијер Борис Џонсон је рекао да неће бити равноправних услова за све и на томе му честитам. Сад када одемо, никада се више нећемо вратити“, рекао је Фараж.
Поједини британски европарламентарци су, упркос Фаражовим оценама, изразили жаљење због Брегзита, док је било посланика који су сугерисали да се ЕУ мора променити како се не би догодило да је још нека земља напусти европску породицу.
Н1