Да би предузеће у наредном периоду несметано функционисало, Електропривреда Србије (ЕПС) ће морати да се додатно задужи у износу од чак милијарду евра, сазнаје Демостат у изворима блиским Влади Србије.
Разлог због кога ће ЕПС морати да аплицира за нове кредите је веома лоша финансијска ситуација у предузећу због катастрофалне пословне политике спровођене у време када је директор био Милорад Грчић, који је због тога 12. јануара ове године био принуђен да поднесе оставку.
„Од новог руководства на челу са в.д. директором Мирославом Томашевићем надлежни очекују да среди хаос који је иза себе оставио Грчић услед нестручног и бахатог руковођења предузећем. Међутим, то је немогуће остварити без финансијске ињекције ЕПС-у који је током Грчићевог мандата практично доведен до просјачког штапа. Због лошег квалитета угља, недовољно обезбеђених количина и због недостатка мазута ЕПС је у прошлој зимској сезони произвео мање струје него што је било планирано“, објаснио је саговорник Демостата.
План је, како је рекао, да се ЕПС код банака задужи у износу од 700 до 800 милиона евра. Размишља се да се остататак новца до износа од милијарду евра ЕПС-у обезбеди кроз неки вид државних субвенција, а постоји бојазан да до својинске трансформације ЕПС-а долази због тога како би за потребе добијања кредита могло да дође до залагања акција предузећа, пише Демостат.
Извор Демостата близак Електропривреди Србији пак тврди да до те опције неће доћи већ ће кредит бити обезбеђен државним гаранцијама и ако буде потребе доношењем одлуке о томе у Скупштини Србије.
„По свему судећи модел за претварање ЕПС-а у акционарско друштво ће бити онај који је примењен у случају Електромреже Србије. То ће онда значити да је реч о такозваном затвореном акционарском друштву у 100 процентном власништву државе. У пракси то значи да нема трговања његовим акцијама нити да је предузеће лиценцирано на берзи. Стога ће задуживање ићи на исти начин као што је ишло досад, односно кроз државне гаранције“, истакао је извор.
Оно што је потпуно извесно је то да је један од разлога што ће ЕПС зарад несметаног функционисања морати да посегне за новим кредитима и тај што је то предузеће било принуђено да издвоји знатне суме новца за набавку угља из иностранства. Посебан проблем представља то што ЕПС поседује сопствене површинске копове из којих се снабдева јефтиним угљем међутим и поред тога увоз страног је на жалост сада постао насушна потреба, пише Демостат.
Мађарска нам “чува“ енергенте јер одједном НЕМАМО СКЛАДИШТА?!? ШТА ЛИ ОНИ ТО МУВАЈУ?А народ ко овце ћути …док мафијаши рушу ли руше!
ŠTO URADIŠE MAMLAZI SA EPS-om?
Od nekadašnjeg uglednog EPS-a sada se svodi na smrdiju.Nekadsa na njenog čelu bili su elitni elektr i mašinski inženjeri i profesori.Sada Zorana i vlasti njih su oterali, te su doveli za čelnika pečenjara, a kada je on završio unapređenje EPS-a, sada se javno ne zna ko ga vod. Ministarka je forsiralai zelenu energiju i smanjenje potrošnje uglja i TE. Osim kadrovske strukture u EPS-u su prekobrojno zapošljenih sa najvećim platama u zemlji, uvozimo struju usled nedostatka domaće.. Loš rad EPS-a, a plate su najveće u zemlji, što reče Popaj ‘…e, nema pravde, nema neli?’ Ministarka Mihajlović će spasiti EPS novim zaduženjem od milijardu evra, za početak, jer je ona nezasita sa velikim prohtevima, a biće šta će biti.