Тренутни ниво довоза угља не омогућава ангажовање свих термоблокова, а очекује се да ће и у наредном периоду бити потребно обезбедити додатне количине струје из увоза. То је констатовано на седници Радне групе за праћење сигурности снабдевања енергијом и енергентима, саопштило је Министарство рударства и енергетике.
С обзиром да Рударски басен „Колубара“ у наредне две године неће успети да се оспособи за производњу пуним капацитетом, Електропривреда Србије ће у том периоду бити принуђена да увози недостајуће количине струје из иностранства, пише Данас.
Да ће за опоравак израубованог рударског басена у Лазаревцу, у који није улагано нити је одржаван на адекватан начин, бити потребно време, потврђује и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић.
– Ми се боримо сада са инжењерима из ЕПС-а како да „Колубара“ у наредних годину и по дана стане на ноге. Све наше анализе кажу да је минимум годину и по дана до две потребно да се у „Колубари“ отворе нова поља, уложи у механизацију и повећа производња откривке – изјавила је ресорна министарка на телевизији „Прва“.
Са оним што је рекла слаже се и Милан Ђорђевић, некадашњи председник Синдиката радника Електропривреде Србије. Он истиче да то предузеће сада плаћа цех што се Рударским басеном „Колубара“ дуги низ година руководило на неадекватан начин.
– То је посебно ескалирало у периоду од последњих шест година. Све недаће у коју је „Колубара“ доспела последица су лошег руковођења, погрешних кадровских решења, нестручности и неспособности, али и неодржавања и неулагања у рударски басен. Механизација се није редовно поправљала, ремонтовала нити се улагало у нову опрему и све је то довело до тога да „Колубара“ не ради пуним капацитетом. Потребно је да прође одређено време од годину и по до две дана да се ствари доведу у ред. Када се то оствари Рударски басен „Колубара“ ће опет моћи да ради пуним капацитетом и да производи 100 хиљада тона угља дневно – каже он.
Према његовим речима, недостајуће количине струје ће морати да се надокнађују увозом док се та ситуација не регулише.
– Ипак се надам да ће се, у случају да се одмах почне са обновом руководећег кадра у ЕПС-у и кординирањем рада у предузећу, систем успешно опоравити у наредних осам месеци и спремно дочекати наредну зимску сезону – истиче Ђорђевић.
Експерт за енергетику Велимир Гавриловић каже за Данас да ће се мања производња угља у Рударском басену „Колубара“ са једне стране одразити позитивно а са друге негативно по интересе грађана.
– Мањим сагоревањем угља у термоелектранама ваздух у Србији биће чистији, али са друге стране с обзиром да се конзум повећао да се троши више струје због раста привредних активности, ЕПС ће морати да увози електричну енергију. Струја на европским берзама је посебно скупа током зимске сезоне, када је потрошња у Србији иначе велика. У случају да у наредне две сезоне колико ће трајати обнова капацитета у Рударском басену „Колубара“ из домаћих извора не будемо добијали довољно струје бићемо принуђени да је увозимо. У конкретном случају, ако би просечна цена струје била 125 евра по мегават сату, то значи да би на годишњем нивоу Електропривреда Србије, с обзиром да би набавне цене биле веће од продајних, због увоза електричне енергије из иностранства претрпела губитке од око 460 милиона евра – објашњава Гавриловић.