Од 1. јануара следеће године рачуни за струју малих комерцијалних купаца у Србији (мала и средња предузећа) биће увећани до 18 одсто, сазнаје Данас. Реч је о колективима који троше до 350 мегават-сати струје на годишњем нивоу.
На адресе таквих купаца, ових дана, стигао је допис из Електропривреде Србије у којим их та компанија обавештава о промени цене електричне енергије. У том допису се наводи да је “у складу са политиком образовања цене електричне енергије и ситуације на тржишту, коригована цена за наредни период, за категорију малих комерцијалних купаца”. Тако ће од 1. јануара цена мегават-сата у вишој тарифи за двотарифно бројило износити 55,84 евра док ће у нижој тарифи та цена износити 35,41 евро по мегават-сату. Цена за потрошаче са једнотарифним бројилом биће 50,26 евра по мегават-сату. Реч је о ценовнику без акцизе и без пореза на додату вредности у динарској противвредности по средњем курсу Народне банке Србије на дан промета.
У овом тренутку актуелна цена у вишој тарифи за двотарифно бројило износи 47,35 евра по мегават-сату, а у нижој 30,05 евра по мегават-сату. С обзиром да већина малих и средњих предузећа троши струју преко дана, у вишој тарифи, то значи да поскупљење за њих износи 18 одсто. Са друге стране, за оне које струју троше у нижој, ноћној тарифи поскупљење износи 7,2 одсто. Оно што је интересантно је да је малим купцима струје ЕПС доставио нови ценовник у еврима а не у динарима, односно у званичној валути Републике Србије.
Иначе, тржиште електричне енергије у Србији отворено је од 1. јануара 2015. године, што значи да сви купци имају право одабира снабдевача. У пракси то важи само за комерцијалне потрошаче док је цена струје за грађане још увек регулисана и снабдева их само ЕПС. Фирме које су незадовољне ценом коју нуди ЕПС могу да потраже другог снабдевача. Међутим, то предузеће снабдева 98 одсто тржишта комерцијалних купаца електричне енергије у Србији. Према подацима Еуростата, комерцијалне цене према нивоу потрошње у првој половини 2017. веће су у Хрватској него у Србији за чак 28,6 одсто, када је реч о потрошњи од 500.000 до два милиона киловат сати.
Тржиште је, како је већ наглашено, потпуно отворено и за снабдевање индивидуалних потрошача односно домаћинстава, али с обзиром да су цене добављача далеко више од оних по којима ЕПС дистрибуира струју грађанима, у овом тренутку у том сегменту тржишта још увек нема других понуђача.
Данас.рс