Економија

ЕПС: Од 1. јануара малим и средњим предузећима струја поскупљује и до 18 одсто

Од 1. јануара следеће године рачуни за струју малих комерцијалних купаца у Србији (мала и средња предузећа) биће увећани до 18 одсто, сазнаје Данас. Реч је о колективима који троше до 350 мегават-сати струје на годишњем нивоу.

На адресе таквих купаца, ових дана, стигао је допис из Електропривреде Србије у којим их та компанија обавештава о промени цене електричне енергије. У том допису се наводи да је “у складу са политиком образовања цене електричне енергије и ситуације на тржишту, коригована цена за наредни период, за категорију малих комерцијалних купаца”. Тако ће од 1. јануара цена мегават-сата у вишој тарифи за двотарифно бројило износити 55,84 евра док ће у нижој тарифи та цена износити 35,41 евро по мегават-сату. Цена за потрошаче са једнотарифним бројилом биће 50,26 евра по мегават-сату. Реч је о ценовнику без акцизе и без пореза на додату вредности у динарској противвредности по средњем курсу Народне банке Србије на дан промета.

У овом тренутку актуелна цена у вишој тарифи за двотарифно бројило износи 47,35 евра по мегават-сату, а у нижој 30,05 евра по мегават-сату. С обзиром да већина малих и средњих предузећа троши струју преко дана, у вишој тарифи, то значи да поскупљење за њих износи 18 одсто. Са друге стране, за оне које струју троше у нижој, ноћној тарифи поскупљење износи 7,2 одсто. Оно што је интересантно је да је малим купцима струје ЕПС доставио нови ценовник у еврима а не у динарима, односно у званичној валути Републике Србије.

Иначе, тржиште електричне енергије у Србији отворено је од 1. јануара 2015. године, што значи да сви купци имају право одабира снабдевача. У пракси то важи само за комерцијалне потрошаче док је цена струје за грађане још увек регулисана и снабдева их само ЕПС. Фирме које су незадовољне ценом коју нуди ЕПС могу да потраже другог снабдевача. Међутим, то предузеће снабдева 98 одсто тржишта комерцијалних купаца електричне енергије у Србији. Према подацима Еуростата, комерцијалне цене према нивоу потрошње у првој половини 2017. веће су у Хрватској него у Србији за чак 28,6 одсто, када је реч о потрошњи од 500.000 до два милиона киловат сати.

Тржиште је, како је већ наглашено, потпуно отворено и за снабдевање индивидуалних потрошача односно домаћинстава, али с обзиром да су цене добављача далеко више од оних по којима ЕПС дистрибуира струју грађанима, у овом тренутку у том сегменту тржишта још увек нема других понуђача.

Данас.рс

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!