Економија

ЕПС од поскупљења повећавао плате!

ЕЛЕКТРОПРИВРЕДА Србије повећала је плате својим запосленима у истој години када је грађанима и привреди зарачуната већа цена струје! Ово произлази из извештаја који је у среду јавности представио Фискални савет анализирајући проблеме у спровођењу структурних реформи у нашој земљи.

– Постоје наговештаји да су у 2015. години неоправдано повећане зараде запослених у Електропривреди Србије, и уколико се то заиста десило, неодговорно је да се раст плата у ЕПС-у остварује на рачун грађана и повећања цене струје – истакао је Павле Петровић, председник Фискалног савета.

Даље поскупљење струје, на које смо се обавезали споразумом са ММФ-ом, према Фискалном савету, има смисла само уколико га прате и остале реформе у овом јавном предузећу: реструктурирање и смањење броја запослених, којих је тренутно од пет до десет хиљада вишка.

ЕПС је највеће предузеће у земљи, које већ има око једну милијарду евра дуга који прети да падне на терет буџета. Тако би његово лоше пословање могло потпуно да уруши јавне финансије Србије.

Фискални савет препоручује одлучно реформисање ЕПС-а и “Србијагаса”, без одлагања решавање судбине највећег броја преосталих предузећа у приватизацији, реформу Пореске управе и враћање на политику замрзнутих плата и пензија.

– Ово су кључне мере које се морају спроводити у 2016, а неке и у наредним годинама, како се не би урушио започети процес фискалне консолидације и Србија вратила у опасну зону у којој прети избијање кризе јавног дуга – упозорава Фискални савет.

ТЕРЕТ

– НАЈАВЉЕНО је преузимање дуга “Петрохемије” према НИС-у, од 85 милиона евра, а отплата гарантованог дуга РТБ “Бор”, од око 23 милиона евра, извесно је, превалиће се на буџет – упозорио је Павле Петровић.

Председник Фискалног савета Павле Петровић каже да се фискална консолидација и реформе заустављају, а још нису остварени циљеви за оздрављење економије. Учињен је само половичан учинак. Једино се значајно смањио дефицит и то је велики успех Владе. Али 3,7 одсто је још увек велики дефицит и, како истиче, не обезбеђује оздрављење.

Трогодишњи план за оздрављење српских финансија има три главна елемента: уз смањење дефицита на испод три одсто годишње, реформу јавних предузећа, неопходно је и окончати процес приватизације, а то се решава недопустиво споро, трошкови за предузећа у приватизацији су све већи и постају огроман терет за јавне финансије Србије.

У анализи Савета истиче се да је почетком 2015. године у предузећима предвиђеним за приватизацију радило 80.000 запослених, статус је решен у случају 25.000 радника, док нерешен статус има још 55.000 људи запослених у овим фирмама.

ЕЛЕКТРОПРИВРЕДА: НИЈЕ БИЛО ПОВИШИЦА

ЗАРАДЕ у “Електропривреди Србије” нису повећаване у 2015. години у складу са Законом о буџетском систему, каже се у реакцији ЕПС на наводе Фискалног савета.

– Висина средстава за зараде планирана је у складу са Законом о буџетском систему и смерницама Министарства привреде за израду годишњих програма пословања – кажу у ЕПС. – Штавише, Закон о јавним предузећима и Уредба о начину и контроли обрачуна и исплате зарада у јавним предузећима, министарстава привреде, финансија и рада, запошљавања, контролишу ЕПС и прате исплате сваког месеца.

У ЕПС истичу да нема разлога за страховања да ће се њихов терет прелити на буџет, јер позитивно послују и у стaњу су дa сaмoстaлнo сeрвисирaју свoje oбaвeзe. У 2015. процењени профит ЕПС износио је 2,5 милијарди динара.

РТБ “БОР”: ГУБИЦИ И СА СКУПОМ ТОНОМ

УКУПНЕ обавезе РТБ “Бор”, који је заштићен до краја маја као стратешко предузеће, износе 1,2 милијарде евра. РТБ не плаћа обавезе према држави и јавним предузећима, добијао је кредите Фонда за развој, а извесно је и активирање његовог гарантованог дуга – указује Владимир Вучковић, члан Фискалног савета. – Кажу: цена бакра је ниска. Ова цена од 4.500 долара за тону није преседан. РТБ “Бор” је и са ценом од 9.000 за тону бакра правио губитке.

ПОВЛАШЋЕНЕ ОТПРЕМНИНЕ

– У ОВОЈ години планирано је да ЕПС смањи број запослених за свега хиљаду радника, а то су они који иду у пензију. Међутим, ни овај план се не спроводи, јер нису још потписани колективни уговори. Проблем је у отпремнинама. Радници ЕПС траже 1.200 евра по години стажа, па 900 евра.., иако закон о раду каже да су отпремнине 100 евра по години стажа, односно 200 за фирме у реструктурирању. Зашто би запослени у ЕПС-у били привилеговани у односу на раднике, на пример “14. октобра” који исто прави губитке као и ЕПС – упитао је Павле Петровић.

Д. И. Красић, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Неоправдано је дошло до повећанја струје , подхитно вратити цену у предходно стање а новац вратити грађанству у виду авансног плаћања

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!