Београд — Члан Фискалног савета Владимир Вучковић рекао је да ЕПС не спроводи доследно реформски план из прошле године.
Он је истакао да ЕПС није смањио број запослених, а да је до краја године предвиђено смањење радних места за 1.000.
Уместо смањења масе зарада, прошле године је чак у тој фирми ниво зарада увећан за пет милијарди динара у односу на 2014, рекао је Вучковић на конференцији Фискалног савета у Народној банци Србије.
“Пораст зарада појео је прошлогодишњи приход остварен од раста цене струје”, констатовао је он.
У ЕПС-у, како је додао, постоје објашњења да су им придодата два нова предузећа, односно 1.700 нових радника, као и да је сменски рад “увучен” у систем зараде.
С тим у вези је подсетио да је Фискални савет указивао да не треба нова предузећа да улазе у “безбедно окрлије ЕПС-а”, јер је то погрешан пут.
Савет, према његовим речима, критикује и то што ЕПС недовољно инвестира у своју инфраструктуру, те се одрживост система доводи у питање.
“ЕПС ће вероватно остварити профит од шест милијарди динара, али је то и захваљујући потписивању репрограма дуговања са неплатишама”, објаснио је Вучковић.
Рекао је да очекује да ће профит Јавног предузећа Србијагас бити три милијарде динара за прошлу годину и да су томе допринеле добре околности, попут ниске цене гаса и боље наплате.
“Процењујемо да је текућа наплата негде 80 одсто, што је боље него раније, када је била 60 одсто, али не би било довољно да оствари профит. Чињеница је да је наплата старих дугова увела предузеће у профит”, навео је Вучковић.
Када је реч о Железницама Србије, сматра да је то предузеће најдаље одмакло у реформама, али да постоје проблеми, јер се у компанији ипак касни са рационализацијом.
“Буџетирани износ неће бити довољан и за плате и отпремнине ако дође до отпуштања у другој половини године”, рекао је Вучковић.
Такође је приметио да је то предузеће подељено на четири дела, али у пракси то није баш у најбољем реду, јер вишкови запослених нису видљиви у холдингу.
Танјуг
A kad je to bilo povecanje plata?