Генерални директор Електропривреде Србије (ЕПС) Драгомир Марковић изјавио је да планом пословања компаније није предвиђено повећање цене струје у овој години, али да до краја 2014. цена мора да порасте 60 одсто.
Марковић је казао да то поскупљење може да се уради одједном или постепено, истичући да ће од 2015. у Србији бити потпуно отворено тржиште електричне енергије које ће само регулисати ту цену.
„ЕПС је потпуно спреман за отварање тржишта и прижељкује га већ годинама. Најгори начин управљање ценом и ценовном политиком јесте административни начин. То треба да уради тржиште“, казао је Марковић.
Он је истакао да ниска цена електричне енергије у Србији, најнижа у Европи, стимулише нерационалну потрошњу и онемогућава инвестиције ЕПС-а.
„Србија је са просечном ценом од пет евроценти за киловат сат енергетски најнеефикаснија земља у Европи“, казао је Марковић.
Дуговања од 700 до 900 милиона евра
Према његовим речима, дуговања за струју се у последњих пар година крећу од 700 до 900 милиона евра, по пола привреда и грађани.
„ЕПС утужује дужнике и на суду покушава да наплати дуговања, и то је једина мера која може да да резултате, али сада то мора да се ради убрзано јер нови Закон о заштити потрошача предвиђа краће рокове за застаревање дугова“, казао је Марковић.
Он је подсетио да је стабилно снабдевање струјом током леденог таласа у Србији обезбеђено и захваљући вишегодишњем правовременом улагању у ремонте, и додао да ће у овој години бити довољно новца за све предвиђене ремонте.
Марковић је казао ће на резултате пословања ЕПС-а у 2012. години утицати и трошкови повећаног увоза струје због леденог таласа, али да би извештај о пословању за прошлу години требало да покаже да је Електропривреда Србије имала профит.
Он је прецизирао да ће тачан износ добити ЕПС-а за 2011. годину бити објављен почетком марта, након усвајања финасијског извештаја додајући да ће истовремено бити објављени подаци из нове процене вредности компаније.
Марковић је подсетио да је ЕПС у 2011. години произвео рекордну количину струје, више од 36 милијарди киловат сати, и да захваљујући том резултату и повећању ефикасности очекује позитиван резултат у годишњем извештају.
Бета