Национална авио компанија Ер Србија и након пет година од почетка пословања и стратешког партнерства са Етихадом из Уједињених Арапских Емирата, и даље опстаје захваљујући државној помоћи. Истовремено, поводом годишњице пословања, Ер Србија је саопштила да је за тај период превезла 12 милиона путника на више од 150.000 летова. Према уговору који је потписан са Етихадом, било је предвиђено давање из буџета до краја 2016. Међутим, како је Инсајдер открио, крајем те године усваја се Стратегија за развој туризма, која је послужила као основ за наставак финансирања Ер Србије из буџета.
Према финансијском извештају за 2017. годину, само по основу Стратегије за развој туризма Ер Србији је прошле године исплаћено чак 12 милиона евра, док су укупне донације државе биле 20 милиона евра. Без ових давања, која компанија приказује као приход, Ер Србија би и четвру годину за редом завршила у минусу.
Ер Србија је национална авио компанија у којој је 51 одсто власник држава, а 49 одсто компанија из УАЕ Етихад. Према оквирном уговору о трансакцији који је са Етихадом потписан у августу 2013. године, држава Србија се обавезала да бесповратно улаже у компанију Ер Србија наредне три године, односно само до краја 2016.
И поред тога, а према подацима из финансијског извештаја, ова компанија је у 2017. години приходовала од државне помоћи око 2,4 милијарде динара.
Како се наводи Ер Србија је од државе примила 1,4 милијарде динара на име подршке развоја саобраћајне мреже а у “циљу подстицаја и развоја туризма и опште повезаности Србије, у складу са Стратегијом развоја туризма”.
Ова стратегија је усвојена крајем 2016, управо у време када је по уговору, држава требало да престане са субвенционисањем Ер Србије.
Стратегија предвиђа директну буџетску помоћ за активности које доприносе развоју туризма али се у њој нигде експлицитно не наводи да ће држава донирати националну авио компанију.
Када је у питању авио превоз, као циљеви стратегије наводе се само обезбеђивање приступа нискобуџетним компанијама и стварање властите чартер компаније.
Стратегија о развоју туризма је иначе усвојена за период до 2025. године, па се поставља питање да ли ће држава по истом основу наставити да субвенционише Ер Србију и у наредних седам година.
Синиша Мали на питање Инсајдера о наставку финансирања Ер Србије из буџета: Разлог је развој туризма
Питање зашто је држава наставила да финансира Ер Србију и након 2016. године супротно потписаном уговору, Инсајдер је више пута упутио надлежним институцијама. Одговор, међутим, никада нисмо добили.
Из тог разлога су новинари Инсајдера надлежним министрима и председници Владе Србије питање поставили јавно на конференцији за новинаре.
Тако је на питање Инсајдера зашто је држава наставила са финансирањем Ер Србије, министар финансија Синиша Мали, који је до именовања на ту функцију био и председник Надзорног одбора Ер Србије, навео је „развој туризма“, односно улагање у летове за Северну Америку.
На питање ко је донео одлуку да се по основу Стратегије уплати новац из буџета Ер Србији, а с обзиром на то да је из Министарства трговине и туризма за Инсајдер речено да они нису определили та средства и да нису исплаћена са њиховог рачуна, министар финансија каже: „ Одлуку о томе је донела Влада Републике Србије. Министарство је само део тога, и управо се односи на развој туризма који је за нас веома важан. То је од кључног значаја с обзиром на релативно мало улагања, а огроман допринос и приход који остварујете од тога“, рекао је Мали.
Исто питање Инсајдер је поставио и премијерки Ани Брнабић која је оценила је као неозбиљно питање Инсајдера да ли је Стратегија за развој туризма само механизам да се настави са финансирањем Ер Србије из буџета и након истека те обавезе из уговора крајем 2016. Премијерка је затим новинарку Инсајдера упутила да о ефектима Стратегије за развој туризма пита министра трговине и туризма Расима Љајића. Како је нашој новинарки одузет микрофон, није било прилике за било какву реакцију, па ни да премијерки кажемо да смо одговоре већ покушали да добијемо од Министарства трговине и туризма, а пре тога и од кабинета председнице Владе.
Кредит од Фонда за развој
Према подацима из финансијског извештаја, прошле године Ер Србија је добила и кредит од Фонда за развој Републике Србије у износу од 14 милиона евра са роком доспећа од 18 месеци и каматном стопом од 3,5 одсто годишње. Овакви услови отплате знатно су повољнији од оних под којима се Ер Србија претходних година задуживала код Етихада.
Током 2015. и 2016. Ер Србија је од Етихадове фирме Еа Партнерс узела два кредита у укупном износу од око 100 милиона долара са годишњом каматом од чак 6,96 одсто. Поред овако високе камате, само за трошкове обраде кредита наплаћено је 6,55 одсто по кредиту, односно укупно 7,8 милиона долара.
Ове кредите, Ер Србија би требало да врати 2020, односно 2021. године.
Без донација, Ер Србија би у једном периоду имала губитке веће него ЈАТ
Од низа обећања о арапском улагању у производњу чипова, војног наоружања, њиховог улагања у пољопривреду, туризам, културу, банкарство, једина арапска инвестиција која је потпуно реализована јесте Ер Србија.
Ер Србија наследила је некадашњи Јат, који је 2013. године био у дуговима и на ивици банкрота.
Према финансијским извештајима,Ер Србија послује позитивно већ од 2014. године, али тако што као приход рачуна државна давања.
Држава је у Ер Србију уложила новац бесповратно, и то више од Етихада.
Арапска компанија дала је позајмицу од 40 милиона долара која је 2014. претворена у власништво од 49 одсто компаније Ер Србија.
Према истраживању Инсајдера објављеном у серијалу “Српско-арапска посла” , држава Србија је за ових пет година уложила бесповратно у заједничку компанију неколико пута више на разне начине – од отплате дугова до инвестирања – док је Етихад заједничкој фирми дао кредит од око 100 милиона долара. За разлику од бесповратног давања Србије, Етихаду кредит са каматом мора да се врати.
Према званичним финансијским извештајима Ер Србија завршила је 2014. годину у плусу односно приказан је добитак од 3,3 милиона евра. Наредне године он је био још већи и износио је 4 милиона евра. Ер Србија је 2016. годину завршила са добитком у износу од око 1,8 милиона евра, док је прошлогодишња добит око 16 милиона евра.
Међутим, када се посматра само оперативно пословање компаније и када се изузме износ државне помоћи који је за четири године износио укупно око 180 милиона евра, компанија Ер Србија сваке године послује у минусу чак, у неком тренутку, и већем него некадашњи ЈАТ.
Погледајте истраживање Инсајдера о пословању компаније Ер Србија, трошковима државе и условима под којима је Етихад преузео 49 одсто власништва у националној авио компанији.
Инсајдер.нет
Pere se novac, toliko.
Kakva air serbia, kakvi bakraci, to je potpuno unisteno.
Pocela je da je unistava ona jalova vostana tranzda, psihopata smrdulja draskoviceva a onda su nastavili i dokrajcili je ovi metiljavi, slinavi nespososbni pljackasi.