Ер Србија није одржива компанија, јер не може да постоји без државних субвениција, оценио је Радмило Марковић, новинар недељника Време гостујући у Новом дану. Са том оценом слаже се и Петар Војиновић, уредник портала Танго Сиx, који додаје да су трошкови компаније “енормни” за врсту пословања које води.
“Ер Србија не може да постоји без субвенција. То се јасно види из финансијских извештаја и то није ново, само је питање колико ће држава то да настави да плаћа, јер је без тога Ер Србија је у дебелом минусу“, рекао је Марковић.
Он наводи да је у последње три године, колико траје период реструктурирање према уговору, Србија је дала 194 милиона евра субвенција, а укупан нето профит био је 7,4 милиона евра. То је, наводи, отприлике губитак од 62 милиона годишње без субвенција.
“Апсолутно је не постоји могућност да Ер Србија настави да постоји, ако држава не настави да плаћа“, додао је он.
Војиновић оцењује да су бројке о пословању те компаније „јасне“ и да је Ер Србија политички пројекат који је због политике кренуо са претераним ПР-ом.
“Уведене су претеране ствари, као што је интернет у авионима, бизнис “лаунџ”, на новиу макретинга су хтели да дигну компанију, али то није успело“, каже Војиновић. Он оцењује да је такво пословање последње три године разлог затварања пословница и смањивања броја радника.
Марковић оцењује да је добија мање од онога што је уложила у ту компанију. „Видимо да је пословна стратегија са почетка била промашена, још већи приблем је што Ер Србија намерава да настави да проговара око даљих давања“, каже он.
Сав нето добит Ер Србије иде на покривање историјских губитака, према закону, објашњава он. „Те три године цела добит ишла је на санирање дуга. Дакле, биће потребно сто година да се тај губитак покрије“, додао је
“Етихад овде има мало шта да изгуби”
АлИталија је прогласила банкротство, Етихад се повукао из Аир Берлина након што је најављен стечај ове компаније. На питање како очекују да ће се Етихад понашати када је у питању Ер Србија, гости су оценили да Етихад има другачији приступ овом тржишту.
„Етихад овде има мало шта да изгуби, а можда нешто мало има да добије“, каже Војиновић. Та компанија је екстремно лоше усла у послове са АлИталијом и Ер Берлином и лоше је управљала пословањем. „Етихад није био дорастао Ал Италији и Ер Берлину“, каже Војиновић.
„Тих 50 милиона камате које треба да плати Србија, то су мале паре за Етихад, у 2016. они су пријавили губитак од милијарду долара у 2016. Етихад овде треба да буде пет година, три је прошло, за две године ћемо видети шта се догађа“, каже Марковић.
Питање је за владу, каже Марковић, јер за све што ради Ер Србија одговорна је влада. „Они треба да се питају зашто се на овај начин троше паре и зашто се тако лоше управља“, закључује.
Говорећи о ценама карата, Војиновић је још рекао и да не верује да ће се оне приближити лоу косту.
„Апсолутно то не верујем у то. Ер Србија је ценом карата покушала да обухвати све класе путника, али то није могуће“, додаје.
Н1