Економија

Ер Србија у рукама Арапа и напредњака нестаје са листе авиопревозника

У српском авиопревознику Ер Србији припрема се терен за трансформацију у лоу кост компанију, сазнаје Радио Слободна Европа од извора из компаније.

У Ер Србији се планирају отпуштања, а неки људи су већ напустили компанију. То је потврдио и градоначелник Београда Синиша Мали, који је и председник Надзорног одбора Ер Србије.

“То је пословни план који подразумева додатно повећање профитабилности Ер Србије и онда се понашате као свака тржишна компанија. Све је то део једног нормалног процеса где покушавате да смањите трошкове с једне стране и повећате приходе са друге стране”, рекао је Синиша Мали.

Отпуштања у Ер Србији дешавају се свега један дан пошто је мањински власник у Ер Србији – компанија Етихад, саопштила да је у 2016. забележила губитке од чак 1,87 милијарди долара.

Извор РСЕ је навео да је до сада компанију напустило више од 300 људи а да се планира још отпуштања.

“Намера јесте да се направи хибридна компанија и да се што више смање трошкови и да се преведе на продају преко wеба, као што раде све лоукост компаније. Тај процес је свакако у току и у појавном облику се ту догађају свакакве ствари. Неко од путника се нашалио пре неки дан да су раније на сваком лету имали кувара који је припремао храну, говорим фигуративно, до тога да сада мора да се плаћа вода. То је била шала једног од путника у којој има доста истине. Моје мишљење је да је ово све само један део експеримента. Имам утисак да је то наложено јер је радјено и у другим деловима Етихад ерлањз система”, рекао је извор РСЕ.

Иначе, у том систему су осим Ер Србије и послују у Алиталија (Алиталиа), Џет Ервејз (Јет Аирwаyс), Ер Берлин (Аир Берлин), Ники, Ер Сејшели (Аир Сеyцхеллес) и Етихад Регионал. Од тих компанија Алиталија је прогласила банкрот, Ер Берлин је великим пословим проблемима, док је власнички удео из Етихад регионал-а продат словеначкој Адриа Ервејз (Адриа Аирwаyс).

Ове пословне неуспехе пропратила је и информација о повлачењу Џејмса Хогана, генералног директора компаније Етихад, са функције, што је озваничено првог јула, али и објава новог менаџмента о рационализацији пословања.

За то време у Ер Србији саопштења о пословним успесима без јасних информација о оствареном профиту или губицима прате потези који несумњиво указују на рационализацију.

Укидају се летови за поједине дестинације, укључујући и Абу Даби, уводи се такса за шалтерско чекирање путника, постављају ужа седишта зарад повећања капацитета летелица, наплаћује њихов одабир док су, према сведочењима самих путника, оброци на летовима количински драстично смањени – а на појединим се служи само вода.

Честе су и информације о одлагањима или отказивањима полетања због кварова на летелицама.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!