ЕвроАзија

ЕРДОГАН РУШИ НАТО: Турски председник тражи Гуленову главу од САД, или ће разбити Алијансу!

Турски председник условио САД да му изруче имама Фетулаха Гулена, којег криви за покушај државног удара, или ће прекинути однос са Вашингтоном… Сукоб САД и Турске, две највеће силе у НАТО, опасно је пољуљао темеље Алијансе, која би могла да остане без Анкаре, сагласни су светски и домаћи стручњаци

Турски председник Реџеп Тајип Ердоган могао би да разбије НАТО у знак освете Америци, коју је окривио за организовање неуспелог војног пуча у његовој земљи, сагласни су светски и домаћи аналитичари.

Они истичу да је сукоб САД и Турске, две највеће силе у НАТО, већ опасно пољуљао темеље Алијансе, која би могла да остане без Анкаре, кључног играча на Блиском истоку.

Јасна порука

Стручњаци подсећају да је Ердоган од америчког председника Барака Обаме захтевао да му по хитном поступку изручи турског имама Фетулаха Гулена, који живи у САД, како би сачувао билатералне односе две земље. Турски председник исламског клерика сматра лично одговорним за организовање пуча у којем је убијено 290, а рањено више од 2.000 особа.

Однос Турске и САД ће се без сумње изменити, а самим тим и односи унутар НАТО

Живадин Јовановић

Такође, турски премијер Бинали Јилдирим заклео се на рат против било које силе која подржава имама, чиме је заправо запретио САД. С друге стране, Америка одбија да изручи Гулена под изговором да нема довољно доказа да је он организовао војни пуч у Турској.

– Одбијање Вашингтона да изручи Анкари Фетулаха Гулена, који живи у Пенсилванији, довело је у сукоб две највеће војне силе у НАТО, што ће свакако имати утицај на Алијансу – оцењује руски војно-безбедносни стручњак Иван Иланд.

Он додаје да ће Турска сасвим сигурно преиспитати односе са НАТО, који није притекао у помоћ легитимно изабраном лидеру једне од чланица пакта приликом покушаја његовог свргавања.

– То је велика срамота за НАТО, који себе види као демократску алијансу и који би требало да реагује кад неко удари на демократију у једној од његових чланица – објашњава Иланд.

Према његовим речима, прве знаке окретања Турске од НАТО већ смо видели у недељу, кад је Анкара затворила војну базу Инџирлик, у којој се налазе авиони САД и из које лете у борбу против Исламске државе (ИСИС) у Сирији и Ираку. Ухапшен је и главнокомандујући те војне базе.

– Тиме је Турска послала јасну поруку НАТО – наглашава Иланд.

Са њим је сагласан и бивши шеф српске дипломатије Живадин Јовановић, који каже да Ердоган већ дуго нема много поверења у САД, а после пуча то је још више изражено.

Ердоган ће преиспитати односе са НАТО, који није притекао у помоћ легитимно изабраном лидеру једне од чланица приликом покушаја његовог свргавања- Однос Турске и САД ће се без сумње изменити, а самим тим и односи унутар НАТО. Ердоган неће укинути војну базу Инџирлик, али је могуће да уведе рестрикције, попут контроле неба која се директно односи на Американце. Не верујем да ће Турска изаћи из Алијансе, али ће тражити партнере и на другим странама – тврди Јовановић и додаје да ће то ослабити већ нарушену кохезију међу чланицама НАТО, које имају различите ставове о односу према Русији и финансирању трупа.

Како западни војно-безбедносни стручњаци објашњавају, ни Вашингтон Турску, која је дуго била кључни партнер Американцима на Блиском истоку, више не види као поуздану. Бела кућа сада сматра да је Ердоганова политика довела до хаоса који се тренутно дешава у Турској.

– Имиџ Америке, која се представља као бастион демократије и која исту такву слику намеће свету о НАТО, биће уништен уколико Ердоган настави са хапшењима свих својих противника након покушаја државног удара. Увођење диктатуре у Турској са могућим повратком смртне казне само ће штетити имиџу САД, те ће Вашингтон бити сам приморан да откаже сарадњу Турској – објашњавају стручњаци.

Могућ и рат

Да Вашингтон више не види Анкару као поузданог партнера, сматра и главни уредник српског портала „Нови стандард“ Жељко Цвијановић. Он истиче да Ердоган већ неко време чисти војску од проамеричких официра, углавном питомаца са војне академије „Вест поинт“, и да то не може проћи без геостратешких последица.

– Утолико пре што Турска у геополитичком смислу држи можда најдрагоценији део земаљске кугле. Пропаст државног удара потпуно руши америчку блискоисточну политику, док би Ердоганово дистанцирање од НАТО, уколико буде темељно и праћено приближавањем Турске Русији, можда могло да буде и разлог за рат – закључује Цвијановић.

Информер.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!