Анкара — Турски председник Реџеп Тајип Ердоган разговарао је телефоном с председником Русије Владимиром Путином о економским односима две земље.
– Аларм у Турској, земља у хаосу, а Ердоган „лоше информисан“
То су саопштили турски званицчници, а вест о разговору је уследила пошто је амерички председник Доналд Трамп најавио да ће удвостручити царине на челик и алуминијум из Турске, што је изазвало додатни пад турске лире.
Званичници из Ердоганове канцеларије, који су тражили да не буду именовани, рекли су да су двојица председника „изразили задовољство“ што економске и финансијске везе две земље напредују „позитивно“ и због наставка сарадње у одбрамбеној индустрији и енергији.
Агенција Асошиејтед прес наводи да спомињање безбедносне сарадње упућује на одлуку Турске да купи руски ракетни одбрамбени систем С-400.
Трамп је на Твитеру навео да односи САД с Турском „нису сада добри“ и да је одобрио да се удвоструче царина на челик и алуминијум из Турске, са 25 на 50, односно са 10 на 20 одсто.
Турска лира је данас већ пала 10 одсто услед страховања инвеститора око економске политике председника Реџепа Тајипа Ердогана и санкција САД. После Трамповог твита, тај пад је био 19 одсто.
Један од окидача скорашњег пада валуте је сукоб са САД око затвореног америчког свештеника у Турској која га оптужује за шпијунажу и тероризам у вези с покушајем пуча пре две године.
Ердоган је данас позвао грађане да не брину после наглог пада валуте, али и позвао их да промене своје девизе у лире.
„То ће бити одговор мог народа на оне који воде економски рат против нас“, рекао је Ердоган.
Вашингтон тражи ослобађање свештеника и увео је финансијске санкције двојици турских министара, а упозорио је и на могуће додатне казне. Састанак на високом нивоу у среду у Вашингтону званичника Турске и САД о затвореном свештенику није донео решење.
Инвеститори су забринути и због Ердоганове економске политике. Турски председник врши притисак на централну банку да не подиже каматне стопе како би се наставило подстицање привредног раста. Он тврди да више камате воде већој инфлацији, што је у супротности с оним што каже стандардна економска теорија.
Независни аналитичари оцењују да би централна банка требало да подигне референтне камате да обузда инфлацију и подржи лиру.
Танјуг