Европска комисија дала је јуче зелено светло за градњу новог Трансјадранског гасовода који би азербејџанским гасом снабдевао север Грчке и Албаније, јужну Италију, а ишао би испод Јадранског мора и спајао се са већ постојећом гасном мрежом.
ЕК, потврђено је јуче у Бриселу, утврдила је да је споразум грчких власти и Трансјадранског гасовода (ТАП) у складу са правилима о државној помоћи ЕУ. На овај начин биће унапређени безбедност испорука и различити правци снабдевања гаса, без непотребног нарушавања конкуренције на јединственом тржишту. ТАП представља европски крак Јужног гасног коридора који треба да повеже тржиште ЕУ са новим изворима гаса.
Гасовод ТАП, чији ће почетни капацитет бити 10 милијарди кубика гаса годишње, транспортоваће, према плану, од 2020. гас са поља Шах Дениз 2 у Азербејџану до тржишта ЕУ. Оцењено је и да ће захваљујући том гасоводу конкуренција на европском тржишту гаса бити појачана, с обзиром на то да ће се добити додатна количина гаса и нова рута за снабдевање.
Проблем целог овог пројекта је, међутим, каже Војислав Вулетић, председник Удружења за гас Србије, што гасно поље Шах Дениз 2 нема довољно гаса да би се из тог извора снабдевали Албанија, Италија и Грчка.
– Уколико уопште буде изграђен овај Јужни гасни коридор, неће бити гаса за Србију, јер да би овај гас стигао и до наше земље потребно је саградити гасовод кроз Грчку, Македонију и Србију. Одакле нам новац за то, пита Вулетић.
Да би гаса било довољно потребно је допунити цев гасом преко каспијске државе Туркменије. Проблем је, међутим, што је Каспијско море такозвано, унутрашње море, не спада под међународну јурисдикцију, каже Вулетић.
Пошто једино Русија има војну Каспијску флоту нема полагања подводних цевоводи без одобрења Русије. Из Министарства спољних послова Русије потврдили су да неће бити подводних цевовода без сагласности Русије, објашњава Вулетић.
ЕК давањем зеленог светла азербејџанском гасу, кога за сада нема, шаље јасну поруку – Москву искључити из пројекта. Није реално очекивати да ће у Србију, осим руског гаса, у наредних 10 година, стизати неки други гас, каже Вулетић.
Аутор: Јасна Петровић-Стојановић, Политика