БРИСЕЛ – У земљама Балканског региона требало би, због застарелости и незадовољавања стандарда Европске уније, да се обнови или затвори 13 термоелектрана (ТЕ), према истраживању Фондације „Мрежа за промене југоисточне Европе”.
Како преноси Ал Џазира Балкан, у Србији би по том принципу требало обновити или затворити пет термоелектрана.
У периоду од 2025. до 2030. на мети су ТЕ „Морава”, „Костолац”, „Никола Тесла” и „Колубара”, док је у ТЕ „Косово” рок за затварање три блока 2020. година а за преостала два 2025. година.
У Босни и Херцеговини у периоду од 2020. до 2025. године на мети су четири блока ТЕ „Тузла”, а до 2030. године ТЕ „Гацко”, Угљевик и „Какањ”.
У Хрватској би до 2020. требало затворити само једну термоелектрану, Пломин, у Македонији две – Осломеј и „Битољ” и то у периоду између 2025. до 2030. године, а исти рок има и ТЕ „Пљевља” у Црној Гори.
Енергија је тема с којом се свака земља на путу евроинтеграција мора суочити и земље региона би требало да до 2050. смање емисију штетних гасова за 80 одсто, поручено из Брисела.
Стручњаци сугеришу земљама регије да раде на повећању енергетске ефикасности стамбених зграда, ефикаснијем искоришћавању ветра и сунца, али и смањењу употребе угља.
У Бриселу сматрају да је у регији проблем недостатак политичке воље. А времена – нема, наведено је у тексту.
Pogresan naslov EU ĆE NA BALKANU ZATVORITI ELEKTRANE