Примена споразума о нормализацији односа Београда и Приштине од кључног је значаја, а договор о „сасвим опипљивим корацима“ за примену споразума је оно што висока представница Европске уније Кетрин Ештон жели да данас у Бриселу буде исход разговора премијера Србије и Косова, Ивице Дачића и Хашим Тачија. Ово је новинарима пренела Маја Коцијанчич, представница за штампу Кетрин Ештон, и саопштила да ће се Ештон данас у 16 часова најпре одвојено састати с Дачићем и Тачијем, а следи заједничка „радна вечера“.
Коцијанчич је рекла да данашњи сусрет може потрајати дуже, а циљ је јасан договор о примени споразума.
У круговима Европске уније је претходно стављено до знања да се очекује да премијери Дачић и Тачи „пресеку“ кључна нерешена питања о установљавању нових институција заједнице српских општина и њихово надовезивање на косовски систем политичке власти, нарочито кад је полиције и судства.
Где је дошло до застоја?
Застој у преговорима о примени Споразума о нормализацији односа Београда и Приштине је настао пре свега зато што косовска страна тражи да се најпре укину све српске институције и да се под окриљем Приштине формира „прелазна власт“ за српске општине, а да се после локалних избора које би Приштина „оверила“, формирају нове установе заједнице српских општина.
За Приштину би то значило да се спроведе захтев за укидање „паралелних институција“ државе Србије на Косову, рекли су упућени званичници после рунде преговора 7. маја.
Београд сматра да је то непотребно одуговлачење и да, једноставно, треба старе институције преобличити у нове установе српске заједнице, уз делимичне измене косовских закона и уклапање у косовски поредак власти, али без икаквог задирања у питање статуса Косова.
Косовске власти желе да, како је то протумачено, бар посредно издејствују уклапање „нових“ српских институција у „државу Косово“. Српски преговарачки тим је то одбио јер Споразум Београд-Приштина ни на који начин не потеже питање статуса, односно признавања Приштине, већ правни темељ мора остати резолуција 1244 Савета безбедности УН.
И Дачић, а још више Тачи, оценили су да је нагодба могућа чиме би се остварио битан напредак у примени Споразума, што је кључни услов да челници ЕУ 28. јуна Србији дају датум за почетак преговора о чланству, а Приштине одобре покретање преговора о споразуму о придруживању.
Преговарачки тим Приштине је после састанка о примени споразума изнео тврдњу да Београд уноси нове елементе који нису предвиђени, тиме што тражи да се у дијалог укључе и питања српске имовине и јемства за Српску православну цркву.
Дежер: Важно је да почне примена споразума
Шеф Делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер рекао је да је за ЕУ сада важно да се увери да је почела примена споразума Београда и Приштине. Како каже, споразум Београда и Приштине „добра и историјска ствар“ али да је још важније да почне његова примена.
„За то је потребно време, као и у случају других споразума, али морамо да видимо да је процес почео – што пре, то боље, тако да можемо да уверимо све актере – чланице ЕУ и њихове министре, као и парламенте, да треба да се изјасне о евентуалном датуму за преговоре“, истакао је Дежер.
Бета
фото: Бета