Србија

ЕУ и званично донела одлуку да од Србије направи мигрантски логор

Србија би ускоро могла да се суочи не само са таласом избеглица из трећих земаља који прелазе њену јужну границу већ и са онима који ће долазити са севера јер су им земље ЕУ одбиле азил. Уз њих, сасвим је извесно, у Србију ће се из ЕУ масовно враћати и сви њени држављани којима су захтеви за азил одбијени по хитном поступку с обзиром да је Србија такозвана сигурна земља.

Да ово прилично црно предвиђање није „медијска драматизација“ како то политичари воле да представе могли су да се увере и српски шеф дипломатије Ивица Дачић и министар полиције Небојша Стефановић у четвртак увече у Луксембургу где су учествовали на конференцији ЕУ посвећеној путу избеглица на Источном Медитерану и Западном Балкану.

У тексту завршне декларације ове конференције између осталог се каже:

„Ценимо помоћ коју (Србија и БЈР Македонија) пружају хиљадама лица којима је потребна међународна заштита и ценимо њихову вољу да преузму одговорност за то, укључујући прихватање враћања њихових држављана или држављана трећих земаља“.

 

Министар полиције Небојша Стефановић изјавио је тим поводом да је „за нас неприхватљиво да будемо држава у коју ће се они који не добију азил враћати, а да ми нисмо у могућности да те људе упутимо у земље у које су ушли пре наше“.

– У случају таквих одлука, мораћемо да предузмемо све неопходне мере како би заштитили наше националне и безбедносне интересе – нагласио је Стефановић.

Он је додао да се Србија не може потцењивати и да јој се „нуди неупоредиво мање помоћи у односу на наше комшије“.
– Морам нагласити да то није адекватна и стимулативна политика за наш досадашњи рад и труд – поручио је Стефановић.

На које је заштитне мере министар Стефановић мислио – није јасно. За сада Србија делује немоћно у контексту европског решавања избегличке кризе. Наиме, Србија се законом из 2007. године обавезала на „реадмисију држављана трећих земаља и лица без држављанства“ које је уз визу или „на незаконит начин и директно ушло на територију државе чланице, након што је боравило, или било у транзиту кроз територију Србије“.

Похвале и уцена

Уз све могуће комплименте Србији и Македонији, шеф дипломатије Луксембурга Жан Аселборн је изјавио да је веома добра ствар што ЕУ „има уговорне односе са земљама Западног Балкана“. Другим речима Србија је обавезна да прихвати све избеглице и мигранте које јој ЕУ буде послала. Ако то не учини суочиће се са успоравањем процеса европске интеграције. За утеху ЕУ је обећала помоћ од 17 милиона евра, са наговештајем помоћи полицији и правосуђу и обезбеђивању граница.

Н. Јокић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!