Коментаришући изјаву бившег градоначелника Лондона Бориса Џонсона да је Европска унија створена са идејом „Европа под једном влашћу“, аналитичар Центра за стратешке алтернативе Александар Павић сматра да Џонсон није нимало претерао већ да је искористио да пред предстојећи референдум о могућем изласку Велике Британије из ЕУ каже оно што стварно мисли о њој.
Унија је, како је рекао Џонсон у интервјуу за „Сандеј телеграф“, пројекат створен са идејом да меким средствима омогући „Европу под једном влашћу“, оно што није пошло за руком разним освајачима, од Римљана, преко Наполеона, до Хитлера.
Павиц́ напомиње да је увек постојао британски страх од доминације неке силе на европском континенту. То је у последњих 150 година обично била Немачка, а сада, сматра он, тако делује Европска унија.
– Она не само да се шири све време, није ствар у томе, него у начину на који то ради. То је можда у почетку деловало као демократски избор, али то одавно више није тако – сматра Павиц́ и додаје:
– Пропагандна кампања ЕУ да Европа нема алтернативу није само наш специјалитет и говори о томе да она није збир демократских држава које се удружују по демократској вољи народа. Не, то је четврти рајх у рукавицама, слично оном што је рекао Борис Џонсон. Све указује ка томе.
Настанак ЕУ
На оцену Џонсонових политичких противника да је он изгубио „морални кодекс“ када сматра да ЕУ следи Хитлера, аналитичар Центра за стратешке алтернативе каже да не зна о каквом моралном кодексу може да се прича, подсец́ајуц́и како је настала ЕУ и како се дошло до Мастрихтског споразума 1992. године.
– Немачка је, практично, уценила главне западноевропске државе, на првом месту Француску и Велику Британију, да ц́е потписати Мастрихтски споразум само под условом да се омогуц́и једнострано признавање Словеније и Хрватске. Значи, садашња ЕУ је практично изграђена на крви бивше Југославије. Да не спомињемо референдуме о даљем ширењу ЕУ и о Лисабонском споразуму, где су Данци и Ирци морали да гласају два пута док нису гласали онако како се допада неизабраним елитама у Бриселу – напомиње Павиц́.
На питање којим путем ц́е се даље кретати ЕУ чије је мењање изнудила што економска, што мигрантска криза, Павиц́ каже да је једна могуц́ност да криза буде коришц́ена да се направи супердржава, тако што ц́е одговор бити милитаризација. То, како наглашава, значи учвршц́ивање и одбрану спољних граница ЕУ, што се не може без војске.
Спутник
Kako rece M.Bobic Mojsilovic :“Evropsks unija je PICNUTI koncentracioni logor..U koji ce i nas deportovati!“