ЕвроАзија

ЕУ је пустила кијевску хунту низ воду

Немачка канцеларка Ангела Меркел ставила је тачку на очекивања режима у Кијеву који је зарад нереалног очекивања о чланству у ЕУ спровео смену режима на Мајдану, изгубио Крим и распалио крвави грађански рат на југоистоку земље. Меркелова је на самиту Источног партнерства у летонској престоници Риги саопштила да тај програм сарадње са бившим републикама СССР није инструмент за проширење ЕУ.

– Не треба подстицати очекивања која није могуће испунити и ми се трудимо да то предочимо нашим партнерима – поручила је Меркелова.

Источно партнерство осмислиле су Пољска, Шведска и балтичке државе. Њим се предвиђа политичка асоцијација и економска интеграција ЕУ и Украјине, Грузије, Јерменије, Азербејџана, Белорусије и Молдавије. Европа је тиме покушала да шест бивших совјетских република скрене са орбите Москве и намами их у загрљај Брисела, али не и да их прими у пуноправно чланство.

Изјава Меркелове дошла је као хладан туш и за украјинског председника Петра Порошенка који је лане у кампањи давао народу лажне наде и обећања да ће их увести у ЕУ до 2020.

После самита ЕУ – Украјина прошлог месеца, члан одбора Бундестага за спољне послове Гарнот Ерлер изјавио је да је Порошенко дошао у Брисел са пуном кесом идеја, захтева и очекивања, укључујући питање јасније перспективе чланства у ЕУ, укидања визног режима, формирање мировних снага које би биле смештене у побуњеном Донбасу, али да је понудио само неколико детаља о плановима за развој и реформама.

„Гардијан“ је уочи самита у Риги навео изјаве бриселских званичника да „остају верни идеји Источног партнерства“, али да не желе да се замерају Русији. „Фајненшл тајмс“ констатује да су Украјина Грузија и Молдавија већ потписале са ЕУ споразум, и оцењује да ће бити проблема ако обични грађани уколико ускоро не осете корист.

Међутим, ЕУ је јасно ставила до знања: „Украјина и Грузија не могу рачунати на чланство у ЕУ, као ни на увођење безвизног режима. „Фајненшл тајмс наводи да се Унија прибојава реке украјинских избеглица.

Измиче и Грузија

Председник Грузије Гиорги Маргвелашвили позвао је политичке странке да консолидују прозападни курс, након што су обнародовани резултати социолошког истраживања по којима 31 одсто грађана подржава улазак земље у Евроазијску унију, иако су изгубили рат с Русијом 2008. Прошле године било је два пута мање Грузијаца који су подржавали приближавање Москви.

Срушени планови

Британски „Гардијан“ оцењује да је руска интервенција у конфликт на истоку Украјине прошле године у потпуности пореметила планове ЕУ, а осим тога су се Белорусија и Јерменија придружиле Евроазијској унији, која је директни конкурент ЕУ. Азербејџан, чији су енергетски ресурси потребни Европи, изгубио је интересовање за програм.

 

О. Икодиновић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!