Немачка канцеларка Ангела Меркел ставила је тачку на очекивања режима у Кијеву који је зарад нереалног очекивања о чланству у ЕУ спровео смену режима на Мајдану, изгубио Крим и распалио крвави грађански рат на југоистоку земље. Меркелова је на самиту Источног партнерства у летонској престоници Риги саопштила да тај програм сарадње са бившим републикама СССР није инструмент за проширење ЕУ.
– Не треба подстицати очекивања која није могуће испунити и ми се трудимо да то предочимо нашим партнерима – поручила је Меркелова.
Источно партнерство осмислиле су Пољска, Шведска и балтичке државе. Њим се предвиђа политичка асоцијација и економска интеграција ЕУ и Украјине, Грузије, Јерменије, Азербејџана, Белорусије и Молдавије. Европа је тиме покушала да шест бивших совјетских република скрене са орбите Москве и намами их у загрљај Брисела, али не и да их прими у пуноправно чланство.
Изјава Меркелове дошла је као хладан туш и за украјинског председника Петра Порошенка који је лане у кампањи давао народу лажне наде и обећања да ће их увести у ЕУ до 2020.
После самита ЕУ – Украјина прошлог месеца, члан одбора Бундестага за спољне послове Гарнот Ерлер изјавио је да је Порошенко дошао у Брисел са пуном кесом идеја, захтева и очекивања, укључујући питање јасније перспективе чланства у ЕУ, укидања визног режима, формирање мировних снага које би биле смештене у побуњеном Донбасу, али да је понудио само неколико детаља о плановима за развој и реформама.
„Гардијан“ је уочи самита у Риги навео изјаве бриселских званичника да „остају верни идеји Источног партнерства“, али да не желе да се замерају Русији. „Фајненшл тајмс“ констатује да су Украјина Грузија и Молдавија већ потписале са ЕУ споразум, и оцењује да ће бити проблема ако обични грађани уколико ускоро не осете корист.
Међутим, ЕУ је јасно ставила до знања: „Украјина и Грузија не могу рачунати на чланство у ЕУ, као ни на увођење безвизног режима. „Фајненшл тајмс наводи да се Унија прибојава реке украјинских избеглица.
Измиче и Грузија
Председник Грузије Гиорги Маргвелашвили позвао је политичке странке да консолидују прозападни курс, након што су обнародовани резултати социолошког истраживања по којима 31 одсто грађана подржава улазак земље у Евроазијску унију, иако су изгубили рат с Русијом 2008. Прошле године било је два пута мање Грузијаца који су подржавали приближавање Москви.
Срушени планови
Британски „Гардијан“ оцењује да је руска интервенција у конфликт на истоку Украјине прошле године у потпуности пореметила планове ЕУ, а осим тога су се Белорусија и Јерменија придружиле Евроазијској унији, која је директни конкурент ЕУ. Азербејџан, чији су енергетски ресурси потребни Европи, изгубио је интересовање за програм.
О. Икодиновић – Вести
Сара глушит Меркель! „Вы видели этот военный парад? Я бы не советовала Вам воевать с Россией!“
https://www.youtube.com/watch?v=x1NIwf3xQW4