Шеф делегације Европске Уније у Србији, Сем Фабрици рекао је данас да се нада да ће се следеће седмице бити први разговор у међупартијском дијалогу за који се Европски парламент понудио да посредује.
“Европски парламент је понудио да посредује у међупартијском дијалогу и председница Народне скупштине Маја Гојковић је то прихватила”, рекао је Фабрици новинарима после једног скупа у Београду.
Рекао је да би дијалог требало да се води сваки дан.
“Ми смо подржали Владу да примени бројне препоруке које су међународних организације дале са циљем побољшања изборног процеса, ја се надам ће те препоруке бити усвојене и да ће довести до фер и транспарентних избора”, рекао је Фабрици.
Премијерка Ана Брнабић је навела да јој се чини да ће део опозиције бојкотовати Скупштину, ма шта Влада предузела, што “није владавина права”.
По њеним речима, неке опозиционе групе не бојкотују рад парламента, иако критикују власт, али као “конструктивна опозиција, која размишља о интересима грађана”.
Она је подсетила на мере које Влада предузима да се унапреди изборни процес и оценила да је данас “много боље” него 2012. године, а пре свега стање бирачког списка.
“Влада држи реч – ми смо рекли да желимо дијалог са организацијама цивилног друштва и другим политичким актерима, са међународним организацијама”, рекла је Брнабић.
Председавајући Спољнополитичком одбору Европског парламента Дејвид Мекалистер недавно је понудио посредовање Европске уније у разговорима власти и опозиције о изборним условима.
Председница Скупштине Маја Гојковић је потом изразила наду да ће ускоро доћи и до разговора о модалитетима организације састанка у парламенту и о томе шта би могле да буду прве теме разговора који би могао да почне 9. и 10. октобра.
Гојковић је навела да је до Мекалистеровог писма дошло након што је у Београду имао разговоре с представницима политичких странака, а потом и доласка представника ЕП Едуарда Kукана и Kнута Флекенштајна.
Извор: Бета; Инсајдер
Нема ничег чистог у политици. То је професија која, на скалама особина које људе чине људима, захтева лавирање при дну сваке од њих. Европа има стотинак година више искуства од нас у селекцији управо таквих.