Европска комисија на састанку у Стразбуру усвојила коначан текст стратегије за пријем Србије и других земаља Западног Балкана у чланство ЕУ.
У стратегији се наводи да би до 2025. ЕУ могла да има више од садашњих 27 чланица али да ц́е брзина напредовања на том путу зависити од појединачних заслуга и конкретних резултата сваке земље понаособ, саопштила је ЕУ.
Уз оцену да су Србија и Црна Гора највише напредовале на европском путу и да би до 2025. могле постати чланице, Стратегија објашњава кораке које те две земље треба да предузму како би завршиле процес приступања у перспективи до 2025. године.
„Други би могли да их сустигну, али су Црна Гора и Србија једине две земље са којима се већ увелико воде разговори о приступању“, наводи се у тексту али и додаје да ће та перспектива коначно зависити од снажне политичке воље, постизања реалних и непрекидних реформи, као и коначних решења за спорове са суседима, наводи се.
Додаје се да све земље Западног Балкана имају шансу да напредују на европском путу а Комисија их оцењује на праведан и објективан начин на основу заслуга и брзине којом постижу напредак.
Када је реч о Албанији и Македонији, оцењује се да те две земље постижу значајан напредак на европском путу и додаје да је Комисија спремна да припреми препоруке за отварање приступних преговора, на основу испуњених услова.
За БиХ у стратегији се наводи да ц́е Комисија почети припрему Мишљења о пријави за чланство Босне и Херцеговине након што добије свеобухватне и потпуне одговоре на Упитник. Уз сталне напоре и ангажман, Босна и Херцеговина би могла да постане кандидат за придруживање.
Када је реч о Косову наводи се да Косово има прилику за одржив напредак кроз спровођење Споразума о стабилизацији и придруживању и напредак на европском путу када то буду дозволиле објективне околности.
Европска будућност Западног Балкана
Западни Балкан је географски део Европе, државе деле исте интересе и историју, и данас је јасно да ћемо делити европску будућност унутар Европске уније, рекла је висока представница ЕУ и шефица дипломатије Федерика Могерини.
Како је навела, кооперација ЕУ са земљама Балкана је све боља из године у годину.
– Желимо да пошаљемо јасну поруку за свих шест земаља о интеграцији, али све се мора темељити на реформама, како би сви грађани уживали сва права и обавезе као и грађани ЕУ – навела је она на прес конференцији у Стразбуру, након што је усвојена Стратегија проширења на Западни Балкан.
Она је навела да 2025. година није циљани рок, већ перспектива, која је реалистична, да се процес преговора заврши за оне који су га започели.
– Данас нисмо усвојили само стратегију, већ отворили и одређени пут за даље кораке – истакла је Могерини.
– Надамо се да ће следећи месеци бити прекретница што се тиче Западног Балкана и ЕУ, која ће у будућности имати нове чланице. Ми се Стратегијом припремамо за то – каже Могерини, која је позвала на наставак рада у том смислу.
ЕУ заједнички интерес
Европски комесар за проширење Јоханес Хан наводи да сви у региону Западног Балкана имају интерес да заједнички раде, како би се прикључили Унији.
– Година 2025. је индикативни датум. Можда је могуће да се нека од држава придружи, а то ће се десити ако се испуне све што је дато у стратегији и испуне одређени услови. ЕУ неће прихватити нову чланицу која није одлучна да реши билатерална питања, одређене сукобе које има. Исто тако, ово мора бити и мотивација Косову када је реч о дијалогу, да се нађе позитивно решење – рекао је Хан.
Он се огласио и на Твитеру и написао да се ради о „историјском подстицају за целокупни регион“.
„Нови, позитивни подстицај наши партнери би требало искористе за јачање реформских напора. Условљавање и приступ заснован на на заслугама остаје основа процеса приступања“, наводи се у поруци на Хановом званичном Твитер налогу.
Вестионлине, РТС, блиц.рс