Председавајући Одбору Европског парламента (ЕП) за спољне послове Дејвид Мекалистер оценио је у Београду да евентуални бојкот предстојећих избора у Србији не би допринео јачању демократских институција.
“Бојкот избора 2020. године значио би да ставови странака које не учествују на изборима не би могли да се чују у парламентарној дебати, а то не доприноси јачању демократских институција”, рекао је Мекалистер новинарима после разговора с посланицима власти и опозиције, председником Србије Александром Вучићем и министарком за европске интеграције Јадранком Јоксимовић.
Мекалистер је казао да је у разговору с 13 посланика Скупштине Србије чуо “све ставове и много различитих мишљења”, и да им је казао да верује да је парламент место за демократску дебату у којој се чују различити гласови, али и место за усвајање закона који земљу воде ка ЕУ.
“Kако сам разумео, бојкот још није објављен, неке странке размишљају о томе, али има времена до избора, треба наставити активности на унапређењу рада парламента”, навео је Мекалистер, досадашњи известилац ЕП за Србију.
Фабрици: Извештај ЕK садржи препоруке за спровођење избора
Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици рекао је на истој конференцији за новинаре да најновији Извештај Европске комисије о напретку Србије у процесу евроинтеграција садржи детаљне препоруке за спровођење избора и да ЕУ охрабрује владу Србије да их примени, јер то “повећава изгледе да избори 2020. године буду слободни и поштени”.
Мекалистер, члан владајуће немачке Хришћанско-демократске уније, рекао је да Европски парламент темељно прати округле столове власти и опозиције на београдском Факултету политичких наука и да је спреман да пружи подршку да се нађе заједнички језик две стране.
Мекалистер је рекао да је Европска комисија дала низ препорука за унапређење рада парламента и да је важно да се то примени
“Европски парламент је спреман да пружи подршку, али морамо прецизно испитати како је могуће олакшавање дијалога. Не могу вам рећи да ли ће до те подршке доћи, али спремност свакако постоји”, навео је Мекалистер.
Поводом захтева Покрета слободних грађана да ЕУ посредује између власти и опозиције у тим разговорима, Мекалистер је рекао да није стигао детаљно да прочита писмо председника ПСГ Сергеја Трифуновића и да ће на тај захтев одговорити после анализе ситуације.
Мекалистер је похвалио економски развој Србије и додао да је обавештен “о страним инвестицијама и инфраструктури која се гради”.
Рекао је да се процена Србије врши на основу спроведених реформи и подсетио да је Европска комисија у најновијем Извештају о напретку Србије похвалила рад на уставној реформи, стање у области мањинских права, борбу против корупције, али и изразила забринутост у вези с радом парламента, изборима, слободом изражавања и борбом против организованог криминала.
Навео је да је у разговорима које је данас водио са српским посланицима и јуче с представницима цивилног сектора фокус био на уставној реформи и додао да је “неопходно похвалити шта влада ради, посебно у области владавине права и економских реформи, укључујуци област медија”.
Мекалистер је рекао да је Европска комисија дала низ препорука за унапређење рада парламента и да је важно да се то примени.
“Парламент је место где треба да се одвија демократска дебата, али и где се одлучује о свему битном на путу европских интеграција”, навео је Мекалистер.
Он је рекао да постоји и списак препорука за унапређење изборног система у Србији и додао да је “приметио да је влада почела да разговара с представницима ОЕБС-а о препорукама за изборе”.
Навео је да је с Вучићем разговарао о различитим темама – домаћим, регионалним, међународним.
Мекалистер је казао и да је у Србију дошао “да би слушао друге”, да ће о свему што је чуо обавестити Брисел и да ће ускоро бити још његових посета Београду.
Бета
Poseremo se na vučića i na komesara govnara, marš u pičku materinu i DABOGDA crkli obojica! Amin!
A neko ogledalce? Nema? Pih, majku mu!
Ma ja nesto brinem da nama posle ovih poseta ne nestane i ovo malo sarenih staklica sto nam je ostalo. Njima sve treba, pa i staklici.