“Бартер економија” или трампа робе и услуга све је заступљенија у Грчкој након што је затварање банака бацило мале привреднике у проблеме због ограничења готовине. У поресту је број Грка који у руралним областима размепоњују робу и услуге како би одржали пословање упркос потезима власти.
Британски “Индипендент” наводи да се, ипак, чак и они који су се одлучили на трампу уместо новчаног плаћања плаше да то све подсећа на време нацистичке окупације.
Христос Стаматис је пре три месеца покренуо сајт “Мермикс” како би повезао пољопривреднике који желе да деле тешку машинерију са другима у замену за кеш и робу.
– Трампа је нешто чему не би требало да тежимо и нешто што би требало да буде део прошлости, пошто смо је последњи пут у великом обиму имали када смо били под окупацијом – казао је Стаматис Ројтерсу, мислећи на нацистичку окупацију Грчке у Другом светском рату.
Грчка влада је 28. јуна привремено затворила банке услед дужничке кризе, плашећи се навала на подизање новца у банкама. Након што су банке поново отворене, уведена је стриктна контрола подизања новца како кеш не би напустио систем.
Грцима је уведено ограничење за подизање највише 60 евра дневно са банковних рачуна, а услуге у пословницима су ограничене на најосновније, попут плаћање комуналија. У руралним областима неки од пољопривредника су се жалили да иду у банку сваки дан, али да и даље немају довољно новца да исплате запослене и потраживања.
Један од њих је узео на обраду поље, а за исплату се договорио са власником да део буде у детелини коју ће произвести.
– Почео сам да се трампим, то је постојало у прошлости, али сада опет расте… Времена су постала стварно тешка, а пријатељи и родбина се тако међусобно помажу – наводи Мимис Цаканикас, узгајивач памука.
Тешко је одредити размере раста трампе у руралним областима Грчке, али онлајн форуми и други докази сведоче да је она у налету.
Блиц