Словенија се током свог председавања Саветом ЕУ изборила да у документе поново пуде уведен појам “перспектива чланства”.
Тај појам је заменио досадашњи израз “европска перспектива”, који се односи на државе на Балкану и источном делу Европе, изјавио је словенски премијер Јанез Јанша.
“Један од стратешких успеха (наше владе) је да смо проширење вратили на сто као један од кључних стратешких пројеката ЕУ. За то је било потребно много расправа”, казао је Јанша у разговору за Словенску телевизију, пренела је Хина.
Јанша је у традиционалном разговору пред Нову годину рекао да је током тих расправа више пута истакао, гледајући ша се дешава на истоку и шта се дешавало на Балкану, да би ЕУ требало да буде јасно да се проширењем шири и “простор слободе и благостања”.
“Треба се ослободити илузије да ће се ствари решавати саме по себи, а ако се не шири ЕУ, онда ће се ширити неко други”, оценио је Јанша.
Премијер Словеније казао је да је тиме на састанцима у Бриселу постигао да се у документе ЕУ уместо “европске перспективе” држава које нису чланице опет унесе “перспектива чланства”, чему су се, по његовим речима, опирале и неке од старих чланица, оснивача ЕУ.
“Украјина, или пак Србија имају европску перспективу јер су у Европи и ту ће увек остати, али оне желе перспективу чланства, али је то било тешко написати у документе и за то се требало изборити”, нагласио је Јанша.
Према његовим речима, један од европских лидера ког није желео да именује, током расправе је рекао “зашто бисмо их увели у ЕУ, кад су нам овако јефтинији као радна снага”.
Јанша је оценио да у неким старим чланицама превладавају “ускогрудност или националистички интереси” над визијом слободне, мирне и уједињене Европе.
“Европски пројект још није довршен, а многе земље које би желеле да постану чланице ЕУ још нису слободне. Тај пројект треба наставити, а проширење је његов битан елемент”, рекао је Јанша.
бета