Главни тужилац специјалног истражног тима ЕУ Џон Клинт Вилијамсон требало би средином фебруара да покрене активну истрагу о наводима известиоца Савета Европе Дика Мартија о трговини људским органима на Косову и умешаности бивших вођа ОВК, предвођених премијером самопрокламоване републике Косова Хашимом Тачијем у злочине почињене над цивилима, тврди Еулекс.
Према тврдњама извора, специјални истражни тим ЕУ је у припреми отварања процеса успоставио пуну сарадњу са јавним тужилаштвима и министарствима унутрашњих послова Србије и Албаније.
Вилијамсон је издао налог истражиоцима да преузму до сада прикупљену документацију и, уз посебне мере обезбеђења, склоне је на безбедно место – тврди извор, ван Косова.
Портпарол Еулекса Ирина Гудељевић потврдила је да је Еулекс пре годину дана упутио званичан захтев руском Министарству спољних послова и да се убрзо очекује званичан одговор за достављање документације на основу које су Руси утврдили да је на Косову било трговине људским органима.
„За сада не могу изнети више детаља, али је тачно да смо затражили помоћ руског Министарства спољних послова и замолили да нам доставе њихову документацију“, каже Гудељевићева, одбијајући да, у интересу истраге, потврди или демантује наводе да прикупљени докази упућују на директну умешаност и одговорност Хашима Тачија.
Истрагом коју су обавили Руси утврђено је да су врбована два руска држављанина и да су им извађени бубрези у болници „Медикус“ надомак Приштине. Бубрези су пресађени пацијентима чији се идентитет чува под ознаком „строга тајна“, али се незванично сазнаје да је једно лице пореклом из Израела, а друго из Немачке, и да су органи продати по цени од 100.000 евра.
Према званичним информацијама из Еулекса, Тачи се доводи у директну везу са нестанком неколико стотина Срба и других неалбанаца, те десетак држављана земаља из окружења у времену пре и током бомбардовања. Они су пребацивани у прихватне логоре по Косову, а потом у Албанију, где су им органи узимани и потом препродавани.
Према наводима Еулекса, сумња се да је приватна импровизована болница „Медикус“ отворена са знањем Тачија и његових људи. На списку осумњичених се налази неколико бивших радника клинике „Медикус“ са Косова и једно лице пореклом са југа Србије, затим држављани Албаније, доктор Јусуф Сомнез из Турске и бивши високи функционер Министарства здравља самопрокламоване републике Косово Илир Рецај, иначе близак сарадник Тачија.
Наставак суђења у случају „Медикус“ најављен је за крај фебруара, а, према изворима из Еулекса, ово суђење ће означити почетак званичне истраге о наводима Дик Мартија о трговини органима на Косову, о чему ће, како тврде у Еулексу, као заштићени сведоци, сведочити више десетина бивших Тачијевих сабораца.
Вести