Хелм

ЕУ покреће распад Македоније

Комесар Европске уније за проширење Јоханес Хан позвао је председника Македоније Ђорђа Иванова да додели лидеру СДСМ-а Зорану Заеву мандате за формирање нове владе. У писаној изјави, коју преносе македонски медији, Хан је рекао да очекује да Иванов да мандат кандидату партије која има парламнетарну већину у Собрању.

Заев је заједно са три албанске странке обезбедио парламнетарну већину и сутра ће формално застражити од Иванова да му додели мандате за формирање владе.

Заједно са три албанске странке ДУИ, Беса и Алијанса за Албанце, СДСМ има 67 потписа посланика за формирање парламентарне већине у Собрању Македоније које у овом сазиву има 120 места.

Након што је Централни одбор странке јуче одлучио да Заев буде мадатар за премијера, он је рекао да му је част што „скоро после 11 година Македонија коначно добија шансу за демократску и реформску владу која ће се залагати за бољи квалитет живота грађана“.

Лидер СДСМ-а најавио је да ће нова влада Македоније бити формирана почетком марта, док је његов главни ривал, председник ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, рекао да ће његова партија „предузети мере“ против те владе и најавио да су могући и немири, јер не може да контролише чланство које је незадовољно таквим развојем догађаја.

У неким медијима блиским ВМРО ДПМНЕ појавили су се мишљења да би председник државе Ђорђе Иванов поново могао да одбије да Заеву за мандат за формирање нове владе Македоније, тражећи да испуни пририоритете које је поставио, чиме је, према мишљењу већине правних експерата, изашао изван својих уставних овлашћења..

У писму македонским политичарима Хан је истакао да ЕУ очекује да све партије поштују дмократске принципе и да приступе конструктивно, а не да поткопавају једни друге, истичући да су пронене у демократским друштвима природне и да их треба прихватити кад су резултат кредибилних избора.

„Прихватање и поштовање изборне воље и право лидера да покушају да формирају владу знак је зреле демократије. Опструкције и поткопавање таквих процеса немају место у демократском процесу. Такав приступ у прошлосит је гурао земљу у кризу. Ово морају да избегавају и власт и опозиција“, написао је Хан.

Јоханес Хан је позвао све релевантне учеснике, укључујући и председника Собрања, да се понашају у складу са Уставом, да буду одговорни и да обезбеде брзо формирање владе, која ће спроврести закашнеле реформе.

Ванредни парламентарни избори у Македонији одржани су 11. децембра, али до сада је конституисан само парламент. Председник Собрања није изабран јер нема парламентарне већине, а бивши премијер и лидер владајуће ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, којем је Иванов дао мандат, није успео да обнови вишегодишњу коалицију с ДУИ.

После тога је председник Македоније одбио да додели мандат Заеву и рекао да ће га дати странци или коалицији која направи парламентарну већину од 61 посланика.

Странка ВМРО ДПМНЕ има 51 мандат, СДСМ 49, а албанске странке укупно 20 мандата. ДУИ је добио 10 мандата, Покрет Беса пет, Алијанса за Албанце три и ДПА два мандата. Парламент Македоније у овом сазиву има 120 посланика.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!