После дугих преговора постигнут договор између Европског парламента и држава чланица ЕУ о формирању банкарске уније. Споразум је веома добар за враћање поверења у европске банке, истичу званичници.
Европска унија је постигла споразум о формирању банкарске уније која треба да стабилизује финансијски систем и олакша предузимање мера према банкама у тешкоћама.
Договор су постигли Европски парламент и државе чланице ЕУ после маратонских преговора који су трајали целу ноћ.
„Споразум је постигнут јутрос после 16 сати преговора“, објавила је група европских народних партија у саопштењу.
Председник Европског парламента Мартин Шулц изјавио је на конференцији за штампу да је то „огроман успех“.
Банкарска унија и сређивање рачуна банака који иде с тим, треба да поврате узајамно поверење банака и подстакну кредитирање унутар еврозоне, што ће допринети привредном расту у 18 земаља које користе евро.
То је други стуб Европске банкарске уније, после увођења јединственог надзора банака у земљама еврозоне.
Детаљи постигнутог компромиса, који треба још да одобри Европски парламент и министри финансија ЕУ, изложени су у нацрту споразума који су прихватили учесници преговора.
Према том споразуму, фонд од 55 милијарди евра који ће бити добијен од прилога банака биће изграђен у периоду од осам година, уместо десет колико је првобитно било предвиђено.
На основу споразума даје се Европској централној банци главна улога у покретању затварања неке банке, и ограничава могућност појединих министара да се супротставе таквом потезу.
Према новим прописима мере према проблематичним банкама могу да се предузму брзо, за један викенд, уместо ранијег продуженог поступка који је често подривао поверење у финансијски систем Уније, рекла је Коријен Вортман-Кол, водећи преговарач за Парламент.
Истакла је да је споразум врло добар за враћање поверења у европске банке.
Постигнути споразум представља „стварну заштиту од стечаја банака“, рекао је јутрос француски министар финансија Пјер Московиси.
Политички споразум постигнут је само неколико сати пре почетка самита шефова и влада европске двадесетосморице у Бриселу.
Што је најважније, постигнут је тачно на време да може да буде усвојен у Европском парламенту средином априла, на последњем заседању парламента пред нове европске изборе у мају. Да није постигнут овај рок, цео текст би за усвајање требало да чека нови сазив Европског парламента.
РТС