Србија

ЕУ пред Србију са новим уценама

Београд – Брисел се спрема да испоручи низ нових захтева Београду у оквиру поглавља 31 које се односи на спољну и безбедносну политику, а од којих је већина неприхватљива за Србију, сазнају „Новости“.

У извештају о скринингу за ову област, који је припремила ЕУ, према нашим информацијама, од Србије се траже три кључне ствари:

* да се придружује санкцијама и рестриктивним мерама ЕУ;

* да са Бриселом координира наступ у многобројним међународним институцијама, а нарочито у УН и ОЕБС;

* да изврши ревизију Стратегије националне безбедности и Стратегије одбране, посебно у делу који се односи на Косово и Метохију и на везе са Русијом и Бањалуком.

Трн у оку Бриселу у овим документима Србије, усвојеним 2009, јесте превелики акценат који је стављен на Косово као највећу безбедносну претњу за нашу земљу. Смета им и наглашена опредељеност за развијање посебних односа са Москвом, као и развијање посебних веза с РС, продубљивање сарадње с Кином, Индијом, Бразилом и несврстанима.

ЕУ тражи да се ова стратешка документа хитно ускладе с глобалном стратегијом спољне и безбедносне политике ЕУ, усвојене у јуну, и да се у њима „закуца“ чланство у ЕУ као најважнији спољнополитички циљ.

Због свих ових нових услова, Београду у овом тренутку не иде наруку отварање овог поглавља. То је потврдио и шеф дипломатије Ивица Дачић, од кога смо чули да брзо отварање поглавља 31 траже они који би да натерају Србију да усклади своју спољну политику с политиком ЕУ:

„На пример, ми ове године нисмо подржали 12 декларација и изјава ЕУ, међу којима су и документи о рестриктивним мерама против Русије и Зимбабвеа. Како то да подржимо кад сам десетак дана пре тога молио Зимбабве да гласа за нас у Унеску. Или декларација о дешавањима у Јужном кинеском мору, која је против Кине“, набраја Дачић, и додаје да бисмо, да смо за те декларације гласали, могли да се опростимо од националних и државних интереса.

У бриселским дипломатским круговима поручују да се иза листе нових захтева за Србију крије намера појединих држава ЕУ да спрече да Србија, кад постане чланица, буде „тројански коњ“ пре свега Русије у Европском савету и да блокира важне одлуке. Зато ЕУ жели да обезбеди да се Србија и стратешки определи и документима обавеже да ће јој Унија бити испред Русије.

Наоружање

У оквиру поглавља 31, од Србије ће се тражити и да ратификује додатне протоколе о ширењу нуклеарног наоружања. Међу захтевима је и да се у потпуности усклади с правилима ЕУ о извозу војне технологије и опреме.

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!