Европска унија спремна је да оштро реагује уколико Београд Руско-српском хуманитарном центру у Нишу да исте привилегије које је у нашој земљи добио НАТО.
Како сазнају „Новости“ у бриселским дипломатским круговима, из седишта ЕУ већ су стигле неформалне поруке да би Србија овим прекршила оно на шта се обавезала ССП-ом, а посебно би угрозила споразум о учешћу у цивилној заштити Уније, потписан прошле године. Брисел би могао да оде и корак даље и Београду пошаље и званичну „пацку“: да за отварање поглавља 31, које се односи на спољну политику и безбедност, тврдо услови Србију да не даје дипломатски имунитет руским хуманитарцима.
Према информацијама, у врху власти још није донета одлука о давању већих привилегија особљу Центра у Нишу, али је црвени аларм у Бриселу упалила изјава председника Томислава Николића, дата дан након што је парафирао Закон о сарадњи са НАТО.
Он је поручио да Србија има припремљен споразум у којем су предвиђене исте обавезе и права за Центар у Нишу, а какве је добила Алијанса. Парафирање овог споразума приликом најављене посете руског премијера Дмитрија Медведева Београду, по шефу српске државе, био би добар баланс и практичан доказ наше војне неутралности.
По овом споразуму, који је требало да буде потписан још 2014, када је у Београду боравио Владимир Путин, али се од тога у последњи час одустало, статус особља Руско-српског хуманитарног центра (РСХЦ) био би подигнут на ниво дипломатског имунитета. Они тренутно уживају статус административног особља у амбасадама.
Најаве да би споразум сада ипак могао бити печатиран, поново су подгрејале подозрење појединих западних земаља према карактеру Центра у Нишу, а које постоје још од његовог оснивања, када се у њега упирао прст као у руску војну базу, пандан „Бондстилу“ на КиМ.
Да ће се приликом посете Медведева разговарати и о привилегијама за руске хуманитарце у Србији, у недељу је потврдио и министар за рад Александар Вулин, и то приликом обиласка Центра у Нишу. Он је поручио да Москва никада није испоручила захтеве за већи имунитет, нити је било чиме условљавала своју помоћ:
– Србија је захвална и спремна да учини све да се људи у РСХЦ добро осећају и да буду заштићени на сваки начин. О томе ће се разговарати и сигуран сам да ћемо за време посете Медведева успети да регулишемо и ово питање. Нећемо улазити ни у један војни споразум, остајемо војно неутрални и не додворавамо се никоме. Али хоћемо да сарађујемо и са Русијом, и са ЕУ и са НАТО, јер је то у нашем интересу.
Вулин је нагласио да Центар није никаква војна база, а из РСХЦ су за „Новости“ поручили да је он, пре свега, формиран за спасавање људи:
– Наша врата су отворена и свако може да се увери да је ово цивилни центар, у којем је све искључиво хуманитарног карактера. Овде је запослено између 10 и 15 људи из Русије и то нису војници, већ спасиоци – рекао нам је портпарол РСХЦ Александар Радојковић.
Европски комесар за хуманитарну помоћ и управљање ванредним ситуацијама Христос Стилијанидес у неколико наврата је упозорио да би РСХЦ у Нишу могао да угрози рад европског механизма цивилне заштите, којем је приступила и Србија и поручио да свако дуплирање или преклапање треба да буде избегнуто. Из Брисела поручују да им РСХЦ не би сметао уколико би се задржао у билатералним српско-руским оквирима и не би имао регионалне амбиције. Игор Новаковић, из Центра за међународне и безбедносне послове, каже нам да ће ЕУ појачати инсистирање да се ускладимо са њиховом спољном, а посебно одбрамбеном политиком.
Новости
Педер оваааај ,премијер Вучић након оваквог таласања из ЕУ одма има да удари један анални лиз !
Мене те претње тих фукара из еу уопште не чуде.Они су у распаду а преведено здравственим стањем
клинички су мртви…..енглези напуштају еу, укинули су шенген,
У НИШУ 5 марта БИЋЕ ПРОТЕСТ ПРОТИВ НАТО-а.
ОБАВЕСТИТЕ СВЕ СВОЈЕ ПРИЈАТЕЉЕ,РОДБИНУ И ПОЗНАНИКЕ И НЕКА ОНИ ИСТО УЧИНЕ,ДА ДОЂЕМО ПОНОВО ЈОШ ВИШЕ ОД 15.000, ДА ПОКАЖЕМО ИЗДАЈНИЦИМА ДА НИШ И СРБИЈА НЕЋЕ У НАТО.
Ma nema brige bre, ova izdajnicka vlast nece dati, ali sledeca ce dati a to ce se desiti brzo, odmah posle izbora