Усвајање плана за избеглице у Бриселу већином, а не једногласно, потврдило је подељеност у Европи, а изјаве незадовољних званичника су убрзо продубиле јаз.
Како је истакао ББЦ, то што је гласање завршено са четири гласа против (Словачка, Чешка, Румунија Мађарска) и једном уздржаном чланицом (Финска) је преседан за Европску унију, која је по правилу била јединствена у питањима која се тичу суверенитета држава.
Избегличка криза је уздрмала још неке темеље ЕУ, па се чланице отворено не слажу око заштите спољних и унутрашњих граница, поједине државе су суспендовале споразум из Шенгена, па граничне контроле поново раде, а и споразум из Даблина је де факто ван снаге јер нема регистровања миграната у земљи уласка у ЕУ (Грчка).
Такође, више пута је истакнуто да недостатак заједничке солидарности доводи у питање и одржање основних европских вредности.
Додатан проблем представља и став Велике Британије, која одавно размишља о свом односу према ЕУ, која је просто одбила да учествује у плану о расподели квота.
Такође, план је из дана у дан све мање релеватан, јер се њиме предвиђају квоте само за расељавање 120.000 миграната који су у Грчкој, Шпанији и Италији, а процене стручњака су да би до краја године у Европу могло да стигне и до десет пута више људи из Сирије, Ирака, Авганистана и других земаља.
Упркос противљењу четири земље, по важећој регулативи ЕУ, оне су у обавези да поштују одлуку. ББЦ наводи да је ЕК истакла да је “решена да спроведе оно што је договорено”.
– Оно што није познато јесте шта ће се десити ако нека земља просто реши да се не повинује – наводи британски сервис.
Да ће бити противљења јасно су показале изјаве после састанка.
Председник Чешке је након гласања у Бриселу оштро рекао да ће “будућност показати колико је одлука била погрешна”.
Након њега, словачки премијер Роберт Фицо је рекао да “он неће прихватити нове услове и да неће поштовати диктат већине”.
Чешки министар унутрашњих послова Милан Чованец је на Твитеру рекао да “ћемо ускоро схватити да је цар го”, као и да је “ово пораз здравог разума”.
Чешка је најавила и могуће обраћање Европском суду правде због ове одлуке.
Танјуг