На потенцијалном референдуму о уласку Србије у савез БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужноафричка Република), за улазак би гласало 43,2 одсто испитаника, а вероватно за би гласало још 16,5 одсто, показало је истраживање јавног мњања које је данас представила организација Нови трећи пут.
Истраживање спроведено на нивоу Србије, без Косова и Метохије, од 2. до 8. јуна на репрезентативном узорку од 1.705 испитаника, показало је да би против уласка у БРИКС било 18,2 одсто испитаника, а вероватно против 6,8 одсто учесника анкете.
Њих 15,3 одсто не би гласало, не зна или није сигурно.
Грађани су питани и о избору Србије да се определи за неки од постојећих савеза, а понуђени су били БРИКС, ЕУ, или „било који савез“.
Њих 5,9 досто није било сигурно и није знало одговор, 12,1 одсто учесника анкете одговорило је да су против уласка Србије у било који од предложених савеза, ЕУ одабрало је 35 одсто, а улазак у БРИКС 46,9 одсто.
На питање о томе ко је најважнији економски партнер Србије, 69,9 одсто испитаника одговорило је да је то ЕУ, њих 18,6 одсто одабрало је Кину, 11 одсто Русију, док се САД појављују са 0,5 одсто.
Када је реч о политичком партнеру Србије, 48,3 одсто испитаника види Русију као главног партнера Србије.
На другом месту је Европска унија са 29,4 одсто, а следи Кина 17,5 одсто, чији је рејтинг нижи у односу на ранија истраживања, наводе из организаицје.
Уведено је питање о „дедоларизацији“” јер је ова тема примећена као истакнута у претходно спроведеном мониторингу медијима, навели су истраживачи.
На питање да ли виде да ће амерички долар престати да буде доминантна светска валута 2030. године, 61,4 одсто испитаних сматра да ће долар престати да буде доминатна светска валута, док долар као доминатну светску валуту до 2030. године види 25,9 одсто анкетираних.
Када је реч о светској политици, односно рату у Украјини, 44,7 одсто испитаних сматра да ће финална расподела територија између Русије и Украјине бити идентична или слична тренутном стању контролисане територије на терену.
Њих 28,6 одсто види завршетак сукоба кроз победу Русије у виду заузимања целокупне територије Украјине, док 7,5 одсто испитаника види завршетак рата у Украјини кроз победу Украјине у виду успешног повратка свих територија, укључујући и оне које је Русија контролисала од 2014. године.
На жалост, добар део оних који у „пола осам“ буље у „јавни сервис“ и не знају шта је БРИКС. У сваком случају, симболично, овим путем, дајем свој глас ЗА приступање Србије и што даље од НАТО и ЕУ.