Европа

ЕУ се спрема за преуређење шенгенске зоне и права на азил

Европска комисија је данас саопштила да ће владама држава чланица Европске уније предложити пакет мера за свеобухватно решавање имиграције и ставила је до знања да су могуће нове измене у режиму „шенгенског простора“ без граница и права на азил.

Представници за штампу ЕК су подсетили да је већ усвојена одредба која омогућава привремено укидање шенгенских виза и пооштрену контролу при уласку у простор ЕУ без унутрашњих граница, али што је у међувремену довела до узајамних оптужби и неслагања међу чланицама Уније.

Многи медији критикују ЕУ што нема заједничко виђење, нити има солидарности чланица европске двадесетосморице о начину на који решити имиграциони хаос и кризу, за коју су и владе и установе ЕУ сагласне да ће трајати годинама.

Француски лист Монд хвали став Берлина о прихватању великог броја имиграната, али упозорава и да се у Европској унији све збива као да ни јавност, ни власти још нису схватиле размере драме.

Зашто Мађари не пуштају путнике у воз

Монд у уводнику каже да политичке избеглице, које беже од насиља, и економски мигранти стижу са широког простора од Авганистана до Магреба на северу Африке, а то је свет рата гурнут у расуло често због интервенција Запада последњих година, којем ће бити потребно бар 10-15 година „да дође себи“.

Више листова, од британског Гардијана, италијанске Републике, па до шпанског Мунда, велике замерке упућују због избегличке кризе међусобно сукобљеним владама, указујући и на поделе на север и југ.

Коментатори критикују супротстављена виђења источних чланица Уније, као и њима блиске погледе Лондона, и осталих влада ЕУ о томе да ли је могуће поделити терет избеглица, како увести делотворнија правила за одобравање азила и да ли поново завести полицијски надзор и унутар, а не само на спољним границама „шенгенског простора“.

И док ове свађе трају, примећује Монд, „хиљаде и хиљаде људи, жене, деца свакодневно беже из Авганистана, Ирака, Сирије и куда иду?. Најпре беже у суседне Турску, Либан, Јордан, где је дошло две трећине избеглица, а потом у најбезбедније, најбогатије и најближе подручје – Европу… где постоји шенгенска зона слободног кретања“, констатује француски дневник.

Лист напомиње да је ЕУ могла одлучити да пружи велику помоћ избеглицама у Либану, Јордану и Турској, али то није учинила, па је сад на ударној линији.

„Сад се ЕУ мора организовати да би могла да се ухвати у коштац с овом огромном кризом која ће дуго трајати“, наводи Монд.

Лист додаје да су, исто као Немачка, досад одбојне земље на истоку ЕУ – Пољска, Мађарска, Чешка, Словачка те које сада треба да пруже доказе солидарности „јер су те земље и међу онима које су највише привржене Шенгену – слобода промета је делом управо обезбедила њихов економски опоравак“.

Додајући да „немачка канцеларка упозорава: Шенген неће издржати ако Источна Европа не преузме свој део терета“ Монд закључује да „простор без граница мора бити преуређен“ јер се „таласи избеглица неће зауставити у догледно време, а они који су за затварање у националне границе, какве год им биле побуде, само су продавци опасног заварања“.

Шпански Мундо подсећа да су размере и узроци криза на Блиском истоку страшни и да је само у рату у Сирији погинуло 250.000 људи, док је 11 милиона Сиријаца побегло што у друге делове своје земље, што у иностранство, а Високи комесаријат УН за избеглице досад је добио само половину средстава нужних за збрињавање тамошњих избеглица.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!