Србија

ЕУ се више плаши Кине него Русије!

Шеф српске дипломатије Ивица Дачић изјавио је да је Србија од свих земаља централне и источне Европе имала највише користи од Самита Кине и 16 европских земаља, углавном држава некадашњег Варшавског пакта.

– Ми једини имамо конкретне пројекте који су урађени – похвалио се српски министар након потписивања више споразума између Србије и Кине, који предвиђају изградњу новог блока термоелектране Костолац, брзу пругу Београд-Будимпешта, извоз пољопривредних производа и културну и научну сарадњу.

Аналитичари су већ израчунали да је вредност нових пројеката у Србији који ће бити финансирани повољним кинеским кредитима, око две милијарде долара.

Сви би са источним џином

Бивши југословенски амбасадор у Пекингу Слободан Унковић, међутим, сматра да ЕУ није против оваквог вида сарадње Кине и једног броја европских земаља, од којих је већина и чланица Уније.
– Сумњам да би чланице ЕУ дошле на скуп да Унија не подржава улазак кинеских инвестиција у њен источни и централни део – каже Унковић, подсећајући да Кина има врло развијене односе са Немачком, Француском, Великом Британијом.

И док српска страна поносно истиче своју стратешку позицију у продору кинеских роба и услуга према западном тржишту, Европска унија резервисано гледа на долазећи цунами кинеских инвеститора, страхујући од конкуренције јефтиних кинеских производа и услуга.

– Пошто ЕУ није део Самита, Кина је очигледни добитник. Она добија канале потребне за транспорт своје робе на западноевропско тржиште и блаже услове него да је преговарала са Европском комисијом – оцењује програмски директор Европског савета за спољну политику Весела Чернова.

И бивши амбасадор у Паризу Предраг Симић процењује да на продор Кине у источну и централну Европу Брисел не гледа благонаклоно.

– У дипломатским круговима сам научио да се Унији диже коса на глави од Кине, за коју сматрају да жели да подели Европу. Многима на Западу Кина делује можда и више застрашујуће него Русија, која има урушену привреду, за разлику од кинеског привредног џина. Попреко ће гледати на кинески „пут свиле“, баш као и на Јужни ток, а само можемо да се надамо да неће једнако завршити – каже Симић за „Наше новине“.

Тај зазор који постоји у Бриселу, али се не обзнањује кроз изјаве званичника, вероватно је и разлог што је српски министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић нашао за сходно да истакне како ће реализација свих споразума са Кинезима бити у складу са европским и међународним стандардима.

– Не може нико да се одрекне огромног кинеског тржишта и огромног потенцијала инвестиција као што су кинеске. ЕУ је први спољнотрговински партнер Кине и све што се ради је у интересу и земаља региона и ЕУ, а да не говоримо о доприносу који Самит и будући пројекти имају за будућу регионалну стабилност – подвукао је Љајић.

Више од изјава званичника с било које стране, прави однос Запада према продору Кине може се сагледати кроз праву диоптрију преко европске штампе. Новине у Немачкој тако пишу да су западне дипломате неповерљиве према „офанзиви шарма јефтиних кинеских кредита“, јер сматрају да Пекинг хоће да подели државе ЕУ и сахрани њихову заједничку политику према Кини.

Томини „жути“ људи и вода са Мораве

Током сусрета са кинеским премијером председник Србије Томислав Николић је, цитирајући наводно пророчанство Тарабића, рекао: „Доћи ће људи са истока, жути људи, и завладаће светом. Они ће пити воду са српске реке Мораве“. Кинески премијер је одговорио да Кина жели да пије воду и са Мораве и са Дунава и позвао председника Србије да заједно пију воду са реке Јангце.

Судећи по бројним коментарима на друштвеним мрежама, Николићева изјава је запрепастила јавност. Један је казао: „Људи, може ли неко да укроти овога, да нас више не брука“? Други је упитао: Зар није „жути људи“ расизам? Хвала богу да то није покушао да каже на кинеском.

„Европске дипломате у Пекингу тврде да је стратегија Кине – завади па владај – пишу немачке новине, иронично примећујући да је кинески премијер Кећијанг Ли у Београду дочекан као – цар.

Сам кинески премијер је у разговорима са српским домаћинима истакао да Кина подржава европске интеграције Србије, а јуче на састанку са председником Србије нагласио да је ЕУ њихов највећи трговински партнер и да сарадња за земљама централне и источне Европе представља део сарадње Кине са ЕУ.

И, у духу скромности коју себи може да приушти најмногољуднија света и од следеће године прва економија планете, поручује да је „Кина и даље земља у развоју“.

Хрвати направили лош избор

Хрватска штампа критиковала је одлуку свог премијера да бојкотује Самит јер се, како је процењено у Загребу, српске власти нису довољно оградиле од изјава Војислава Шешеља.

„То је порука Кини као организатору скупа, а не Србији, која је само домаћин. Нажалост, то је у духу понашања владе Зорана Милановића према кинеским инвеститорима последњих година. Направило се није готово ништа, а истовремено Србија, БиХ и Мађарска, ускоро и Словенија, одрађују значајне послове с Кинезима“, критиковао Милановића Синиша Малус, менаџер за комуникације Кинеско југоисточно европске пословне асоцијације.

 

Ј. Арсеновић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!