Шеф српске дипломатије Ивица Дачић изјавио је да је Србија од свих земаља централне и источне Европе имала највише користи од Самита Кине и 16 европских земаља, углавном држава некадашњег Варшавског пакта.
– Ми једини имамо конкретне пројекте који су урађени – похвалио се српски министар након потписивања више споразума између Србије и Кине, који предвиђају изградњу новог блока термоелектране Костолац, брзу пругу Београд-Будимпешта, извоз пољопривредних производа и културну и научну сарадњу.
Аналитичари су већ израчунали да је вредност нових пројеката у Србији који ће бити финансирани повољним кинеским кредитима, око две милијарде долара.
Сви би са источним џином
Бивши југословенски амбасадор у Пекингу Слободан Унковић, међутим, сматра да ЕУ није против оваквог вида сарадње Кине и једног броја европских земаља, од којих је већина и чланица Уније.
– Сумњам да би чланице ЕУ дошле на скуп да Унија не подржава улазак кинеских инвестиција у њен источни и централни део – каже Унковић, подсећајући да Кина има врло развијене односе са Немачком, Француском, Великом Британијом.
И док српска страна поносно истиче своју стратешку позицију у продору кинеских роба и услуга према западном тржишту, Европска унија резервисано гледа на долазећи цунами кинеских инвеститора, страхујући од конкуренције јефтиних кинеских производа и услуга.
– Пошто ЕУ није део Самита, Кина је очигледни добитник. Она добија канале потребне за транспорт своје робе на западноевропско тржиште и блаже услове него да је преговарала са Европском комисијом – оцењује програмски директор Европског савета за спољну политику Весела Чернова.
И бивши амбасадор у Паризу Предраг Симић процењује да на продор Кине у источну и централну Европу Брисел не гледа благонаклоно.
– У дипломатским круговима сам научио да се Унији диже коса на глави од Кине, за коју сматрају да жели да подели Европу. Многима на Западу Кина делује можда и више застрашујуће него Русија, која има урушену привреду, за разлику од кинеског привредног џина. Попреко ће гледати на кинески „пут свиле“, баш као и на Јужни ток, а само можемо да се надамо да неће једнако завршити – каже Симић за „Наше новине“.
Тај зазор који постоји у Бриселу, али се не обзнањује кроз изјаве званичника, вероватно је и разлог што је српски министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић нашао за сходно да истакне како ће реализација свих споразума са Кинезима бити у складу са европским и међународним стандардима.
– Не може нико да се одрекне огромног кинеског тржишта и огромног потенцијала инвестиција као што су кинеске. ЕУ је први спољнотрговински партнер Кине и све што се ради је у интересу и земаља региона и ЕУ, а да не говоримо о доприносу који Самит и будући пројекти имају за будућу регионалну стабилност – подвукао је Љајић.
Више од изјава званичника с било које стране, прави однос Запада према продору Кине може се сагледати кроз праву диоптрију преко европске штампе. Новине у Немачкој тако пишу да су западне дипломате неповерљиве према „офанзиви шарма јефтиних кинеских кредита“, јер сматрају да Пекинг хоће да подели државе ЕУ и сахрани њихову заједничку политику према Кини.
Томини „жути“ људи и вода са Мораве
Током сусрета са кинеским премијером председник Србије Томислав Николић је, цитирајући наводно пророчанство Тарабића, рекао: „Доћи ће људи са истока, жути људи, и завладаће светом. Они ће пити воду са српске реке Мораве“. Кинески премијер је одговорио да Кина жели да пије воду и са Мораве и са Дунава и позвао председника Србије да заједно пију воду са реке Јангце.
Судећи по бројним коментарима на друштвеним мрежама, Николићева изјава је запрепастила јавност. Један је казао: „Људи, може ли неко да укроти овога, да нас више не брука“? Други је упитао: Зар није „жути људи“ расизам? Хвала богу да то није покушао да каже на кинеском.
„Европске дипломате у Пекингу тврде да је стратегија Кине – завади па владај – пишу немачке новине, иронично примећујући да је кинески премијер Кећијанг Ли у Београду дочекан као – цар.
Сам кинески премијер је у разговорима са српским домаћинима истакао да Кина подржава европске интеграције Србије, а јуче на састанку са председником Србије нагласио да је ЕУ њихов највећи трговински партнер и да сарадња за земљама централне и источне Европе представља део сарадње Кине са ЕУ.
И, у духу скромности коју себи може да приушти најмногољуднија света и од следеће године прва економија планете, поручује да је „Кина и даље земља у развоју“.
Хрвати направили лош избор
Хрватска штампа критиковала је одлуку свог премијера да бојкотује Самит јер се, како је процењено у Загребу, српске власти нису довољно оградиле од изјава Војислава Шешеља.
„То је порука Кини као организатору скупа, а не Србији, која је само домаћин. Нажалост, то је у духу понашања владе Зорана Милановића према кинеским инвеститорима последњих година. Направило се није готово ништа, а истовремено Србија, БиХ и Мађарска, ускоро и Словенија, одрађују значајне послове с Кинезима“, критиковао Милановића Синиша Малус, менаџер за комуникације Кинеско југоисточно европске пословне асоцијације.
Ј. Арсеновић – Вести
To cemo tek da vidimo ,ja samo cujem o kreditima i da nas do besvesti zaduzujete!!A da su Kinezi bezkompromisni i surovi i da se retko smeju i to je tacno.Dakle bilo bi bolje da uvucete rogove i podvijete rep!!!
To cemo tek da vidimo ,ja samo cujem o kreditima i da nas do besvesti zaduzujete!!A da su Kinezi bezkompromisni i surovi i da se retko smeju i to je tacno.Dakle bilo bi bolje da uvucete rogove i podvijete rep!!!
Политика Србије – политика простиутке и улизице. Без икакве оријентације историје и корена. Дебили у власти мисле да тако треба
I TREBA!!!!!!!
I TREBA!!!!!!!
Kakve gluposti!!!!
Kakve gluposti!!!!
A prije svega hoteljeri i ugostgiteljski objekti u gradu Beogradu, ali ne svi već samo oni ekskluzuivni.