Шенгенске државе ће од краја 2014. године у хитним случајевима моћи да затворе своје границе и на период до две године. Ову реформу је јаком већином гласова усвојио Европски парламент у Стразбуру, пишу немачки медији.
Контроле ће се успоставити у случају навале избеглица на граничне прелазе. До сада је само у два случаја постојала ограничена слобода кретања у 26 држава ЕУ, и то приликом масовних догађаја као што су фудбалске утакмице или конференције, као и у ванредним ситуацијама, примера ради, после терористичких напада.
Тако су слободи кретања без рампи и пасошких контрола, која је извојевана пре 25 година и у којој у међувремену ужива више од 400 милиона људи, поново постављене границе.
Повод за реформу је “арапско пролеће” 2011. године, када је хиљаде избеглица из северне Африке нагрнуло у Италију и даље у Француску. Париз је тада затворио границе према Италији, због чега је дошло до свађе. Један од разлога су били и проблеми Грчке са недовољно осигураном границом према Турској, што је омогућило велики талас избеглица из Африке и Азије.
Комисија ЕУ није успела да провуче одредбу по којој она има последњу реч у случајевима поновног увођења граничних контрола.
Владе држава-чланица су то одбиле. Уколико нека држава буде желела да спусти рампе по новим правилима, биће јој за то потребна препорука осталих чланица.
Провере
Комесар за унутрашња питања Сесилија Малмстром је нагласила да ће се Комисија ЕУ бринути о томе да не дође до злоупотреба ове реформе. Могуће ће бити ненајављене провере, како би се спречиле илегалне контроле од влада појединих земаља – рекла је она, и додала да ће Комисија ЕУ заједно са експертима осигурати да се поштују шенгенска правила.
Новости